laupäev, juuni 21, 2008

Kasutasin täna lõpuks oma Semesterticketit turistlikul eesmärgil. Sõitsin Paderborni. Muideks, ma arvasin kogu aeg, et see linn on Padeborn, ilma r-ita keskel. Aga ikka iga hetk õpib midagi juurde! Ärkasin päris hilja üles, aga ega varem poleks olnud mõtetki, sest linn on suhteliselt väike, nii et kui ma kell üks sinna kohale jõudsin (rongiga läheb oma poolteist tundi), siis oli laupäev täises hoos. See tähendab, et poed on lahti, kioskid või turg üleval, mängib mingi pillimees, inimesed istuvad kohvikutes ja naudivad ilma. Nii on see meil siin Münsteris, nii ka Paderbornis, aga pakun, et ka kõigis teistes väikestes linnades üle Saksamaa on see nii - laupäeva hommikust kuni hilise pärastlõunani on linnad kõige elavamad. Paderbornis tegelikult turgu ei olnudki, aga see-eest olid neil seal mingid pidustused. Toomplatsil ja raekoja ees olid üleval vabaõhulavad, kloun tegi lastele nalja ja umpa-umpa bänd mängis vanainimestele Volksmusik'i. Läksin Paderborni selle pärast, et Peter soovitas - pidada ilus olema. Ja oli ka ilus. Teised linnad, kuhu me oma semestrikaardiga minna saame, on suht mõttetud. No Osnabrück veel, aga Enschede ja Dortmund on küll linnadena mõttetud ja Bielefeld ei pidada ka parem olema. Suured sõjakahjustused pluss kiire ja odav ülesehitustöö. Paderborn on, nagu ma linnamuuseumis teada sain, üks Saksamaa enim hävinud linnu: 85% oli maatasa. Sellele vaatamata näeb linn tegelikult hea välja. Vanad tänava- ja majamahud on säilinud, lisaks olulisemad ajaloolised hooned nagu kirikud, kloostrid ja raekoda on üles ehitatud. Kuidagi... põnev! Jalutama kutsuv... palju rohelust ja... lühim jõgi Saksamaal - Pader! Peale selle veel mõned vahvad vahvärkmajad, mida ma hoolega pildistasin. Ühes neist oli ka linnamuuseum ja kuna paistab, et Saksamaal on linnamuuseumid tasuta, siis põikasin sisse ja uudistasin seda maja seest poolt ka. Jube äge. Hoopis teistsugune, kui meie majad ikka. Hästi madalad, aga mitmekordsed, keskel on siuke fuajee moodi läbi kahe korruse ruum, teisel korrusel siis nagu terrass või rõdu. Ahjaa, ja see maja oli muideks 16.sajandist pärit. :)

Kui koju jõudsin, siis tuli korterinaaber ukse taha vinguma, et miks ma kööki ei korista. Hm, enda meelest ma olen juba viimased nädal aega selle eest hea seisnud, et see korras oleks. Üldse ma ei saa tegelikult aru, mis moodi see süsteem meil siin toimima peaks. See korraldus, mille nad mulle algul lahti seletasid, pole mu silma järgi küll seni toiminud. Peale selle ma ei saa aru, miks peab oma naabritega suhtlema riputades üles noomivaid sildikesi. See oli eile nagu heas õudusfilmis: lähen pissile ja kui poti pealt püsti tõusen, on korraga peeglis mu selja taga suur wc-harja pilt!

Ah jah, WG-Leben...

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

selle sildistamise üle kaebas juba itaallanna Francesca minu Greifswaldi päevil umbes nii: "mille kuradi pärast peavad need sakslased igale poole silte üles riputama, kas neil suud peas pole, et probleemist rääkida? ebanormaalsed tüübid" jne. ma leian ka, et võiks siltide riputamise asemel suu lahti teha. minu sakslasest boksinaaber riputas ka ükskord duširuumi sildi üles: "Tür aufhalten! Schimmel!" natuke naljakas nägi välja, hoolimata sellest, et probleem oli tegelikult olemas.