teisipäev, detsember 09, 2008
Külmaks on läinud
Tabasin end täna mõttelt, et Eestis on kaks korda aastas valged ööd. Suvel. Ja talvel. Näiteks täna tulin koju ja seisatasin korraks välisukse ees, et võtmeid otsida. Tähistel öödel on siis seal nurgas väga pime, tänavavalgus sinna ei kuma. Ei näe sõrmegi suhu pista. Aga täna, näed, oli nii valge, et eristasin õue peal seisva tünni kollast ja sinist värvi nagu oleks hommik.
Siis tuleb mulle jälle meelde see kummaline sõit Kassinurmele ühel ööl päris mitu aastat tagasi. Kõikjal oli lumi ja pilved ja isegi seal päris metsa keskel kaugel kõigist asulatest oli niivõrd valge, et hakkas lausa kõhe. Kõhe hakkas selle pärast ka, et Kassinurme pseudomuinaskindluses ootasid mustad kogud. Jah, nii valge ikka ei olnud, et oleks ära seletand nende puuslike pärisolemuse.
esmaspäev, detsember 08, 2008
"Kadunud papagoi tagasitulek"
laupäev, detsember 06, 2008
Varauusaeg
1648 Friedensreiter
Miski ei kõla mu kõrvadele ilusamini, miskit ei näe mu silmad meelsamini kui trükitud sõnu Frühe Neuzeit...!
Kas tegemist on hullusega? Jaa! Aga kõige imelikum on, et ma mõtlen seda praegu tõsiselt! Keskaeg on küll ilus ja romantiline, aga varauusaeg on lihtsalt nii jabur! Seal on kõike! Seksi ja vägivalda, nõidu ja prohveteid, komeete ja sõdu, katku ja veresauna, kauneid kunste ja maadeavastajaid, luksust ja dekadentsi, ratsionalismi ja ebausku, higi, verd ja pisaraid! Kõike, mis müüb!
neljapäev, detsember 04, 2008
Seoses valmiva (khm) magistritööga on mul tekkinud tõsine probleem, mis ilmselt ei ole teistelegi võõras. Kuidas viidata internetis leiduvaid infokilde? Ma tean küll, et ka Tartu Ülikooli akadeemikud ei suhtu internetis leiduvatesse materjalidesse enam nii skeptiliselt, kuid nad eelistavad siiski, et viidataks korralikke saite, online-ajakirju jms. Mida aga teha selliste teadmistega, mis on tõepoolest ainult infokillukesed, faktikontsud kusagil kahtlasel leheküljel? Wikipedia, noh, oleme kuulnud professoritest, kes käivad meelega seal infot valeks parandamas, et tõestada vabalt toimetatava entsüklopeedia nõrkust. Ma ei teagi, kas see oli viga, kui ma oma bakatöös Wikipediale viitasin kahes kohas, kus ma tõepoolest mujalt infot otsida ei suutnud. Sest olgem ausad, internet pakub kiireid lahendusi. Trükid lihtsalt suvaliselt mingid sõnad sisse ja lappad veidi lehekülgi, kuni oled rahuldunud nendel pakutava infoga. Teadmised - või ütleme lihtsalt teadmine mingi konkreetse asja kohta - on kihiline. Korjad ühe fakti, korjad teise fakti, korjad kolmandagi, millest ladestub mingi täiesti omaette uus info. Aga kui küsitakse, kust tead, siis selliselt tekkinud teadmist on väga raske viidata. Ja internetist kogutava teadmisega on just tihtipeale nii. Ei ole mingit ühte kindlat lehekülge, kust kogu info pärineb, vaid on mitmed ja mitmed lehed, kus on kirjas ühte ja teist. Meil on nii palju infot! Ja seega need kiired lahendused on hädavajalikud. Kui ma näiteks tahan teada, misasi on mõiste "Gleichzeitigkeit des Ungleichzeitigen"... kuidas seda üldse paberkandjatelt otsida? Wikipedia ütleb kohe, et mõistet kasutas sotsioloog Ernst Bloch. Aga seda, et mõistet kasutatakse ka muude teadlaste poolt hoopis uutes kontekstides, seda ütlevad hoopis teised leheküljed. Kokkuvõttes ei ole võimalik ennast mingi ääremärkuse pärast lugeda selle mõiste tekkimise ja retseptsiooni ajalukku sisse, kui peaks läbi lappama algallikaid jms. Ajaline kaotus oleks liiga suur. Aga kuidas ma nüüd seletan, kust ma tean, mida see mõiste tähendab ja miks on hea teda kasutada seal, kus ma teda kasutada tahan?
Infoteoreetikud, astuge areenile.
kolmapäev, november 26, 2008
Raamatukogu kohvik
Nii, siis hakkasid hinnad tõusma. Kukkel bitkiiga tõusis vaikselt 8, siis 10 krooni peale. Ma ei mäleta, kas kohv ka. Eelmine aasta mul raamatukokku suurt asja ei olnud, seega ei mäleta. Aga nüüd - majanduskriis! Tegelikult algas see kõik küll juba palju varem, tõsi, aga hinnad on jõudnud nüüdseks päris kõrgele - kukkel: 15 krooni ja kohv 12 krooni. Kokku 27 krooni. No ikaldus! Üle ühe korra päevas niimoodi kohvi joomas ju ei käi!
Aga ma avastasin, et samal ajal, kui kukkel bitkiiga (mis asi see bitkii õigupoolest on?! kas ei võiks lihtsalt kotlett öelda?) on läinud järjest kallimaks ja järjest vintskemaks mälumisharjutuseks (majanduskriisi ette aimates kadus või juba üsna varakult), siis kilu- ja juustuvõileva hind on püsinud sama - 5 krooni. Huvitav, kust tuleb tooraine selle roa jaoks, mis võimaldab hinda nii madalal hoida? Mingi mustalt saadud kiluparv ja juustukamakas? Nagu sigarette müüdi mingi aeg vana maksumärgiga jupp maad odavamalt? Jajaa, ega vürtsikilu ja juust säilivad ju päris kaua... Jippiii. Igatahes on see juustusai mu uus lemmik :)
Mis kohvi puutub, siis olen ma siit ja sealt ikka kuulnud kohutavalt nurisevaid arvamusi selle ramsi kohvikus müüdava lakke kohta. Mina jäin selles vallas tagasihoidlikuks, sest mu meelest oli see kohv päris hea, isegi maitsev. Ja odav oli ju ka. Nondel kaugetel aegadel. Aga eile õhtul tabas mind valgustus: või õigemini õudne äratundmine - tegemist on tõepoolest halva kohviga. Milleks maksta nii palju raha nii mõttetu asja eest? Aga ühtlasi tabas mind ka arusaam, et vahepeal müüjatädi selja taha installeeritud peen kohvimasin ei seisa seal mitte ilu pärast, vaid keedab tõelist kohvi, ehkki 3 krooni kallimalt! Mis sest, et Cappucino asemel keedab ta Gappucinot ja Cafe Creme asemel Gafe Gremet. Ikkagi kohvi!
Nii et tegemist ei ole siiski ainult degradeeruva kohaga. Ka progress on silmaga näha - ja keelega katsuda...!
Aga see, et ma siin suudan nii pikalt tassist kohvist ja kuklist rääkida, on ilmselgelt mu vaimse allkäigu sümptom... Nii, kahe nädala pärast te mind siin enam ei näe...
pühapäev, november 23, 2008
Selle pärast mulle meeldib Eestis elada: aeg-ajalt saab näha looduse mõjuvõimsust tema kõige elegantsemal moel. Kui välja arvata, et pool Eestimaad on elektrita ja liikuda ei saa, siis pole ju midagi häda. Isegi külm ei ole... aga ekstreemne ka natuke jahh: tulin täna tädi sünnipäevalt, kella 12 ajal hakkasime Tartu poole sõitma, peale kolme alles jõudsime koju. Ida-Virumaal on muidu olukord üsna trööstitu - bussid ei sõitnud ei linnas ega linnast välja. Vanemad jäidki vanaema juurde, ei saanud lihtsalt ära. Eks siis lastel ole homme jälle hea meel sellest, et õps lumevangi jäi :)
pühapäev, november 16, 2008
Palju õnne, Läti!
Juubelihõngulisest pealinnast tagasi väiksesse porisesse Tartusse....
Riia on praegu tõelises piduehtes. Ma küll täpselt ei tea, kuidas siin 24.veebruari tähistati, aga ma vean kihla, et Läti variant on ilusam. Nemad nimelt korraldavad pidupäevade ajal valgusfestivali, mis tähendab, et üle kogu Riia kesklinna võib leida suurepäraseid kunstiteoseid-installatsioone, mis mängivad valgusega. Sest valgus, nagu ütlevad festivali korraldajad ise, on nii vaba, et teda ei saa kotti toppida. Minu meelest on see väga ilus võrdlus - valgus/vabadus.
Reedel, kui neil juba vaikselt see peomeeleolu pihta hakkas, jalutasin peale raamatukogust tulekut linnas ringi. Kõht oli kohutavalt tühi, aga ma trotsisin nälga ja tegin enne poodiminekut kesklinnale suure tiiru peale. Toomkiriku juures oli roheline lillemaailm lendavate pilvekeste ja ürgse lauluga. Kuulasin ja nautisin. Saima juures Jekabs iela'l olid püsti lõõmavad tulepostid, mis andsid ka sooja mu külmunud kätele, aga sealjures pidi ette vaatama, et ebasoodne tuulesund pahvakuna sädemeid näkku ei puhuks. Esplanaadil olid puude otsa riputatud suured valged kumavad herilasepesad ja ooperiteater oli kiiskavpunaseks toonitud. Kõige vahvamad olid mu meelest Mustpeade maja fassaadil barokselt süngesügava muusika järgi tanstivad tuled ja ürgne ulme-muinasjutumets Läti ülikooli hoone taguses pargis. Uhh, praegu mõtlen, et tahaks sinna tagasi, nende sinetavalt kummuvate dinosaurusemunade keskele... selles pimedas novembriilmas oli see tõeline oaas!
reede, november 14, 2008
kolmapäev, november 05, 2008
Üksvahe näitas telekast ühte klippi, kus auto sõitis kuu peal. Taustaks oli väga äge muusika, selline ebamaine - ja ma olin kindel, et see oli mingi Moby lugu. Hakkas kummitama. Aga reklaam kadus telest ära ja ma ei jõudnud aru saada, mis lugu see seal taustal ikka mängis. Ei mäletanud ka, mis automargiga tegu oli. Õudne on, kui mingi visuaal või viisijupp kummitab. Kui laulusõnu mäletad, saab internetist kergesti laulule ja esitajale jälile. Aga kuidas otsida videot, millest ainuke mälestus on, et seal oli auto?!
Igatahes, mu otsioskused vahepeal paranesid ja ma leidsin ta üles! Pärast kõiki neid aastaid!
laupäev, oktoober 25, 2008
kolmapäev, oktoober 22, 2008
esmaspäev, oktoober 20, 2008
laupäev, oktoober 18, 2008
Mu tobenaljakas kolimissaaga saab homme lõpu.
Kui nüüd aus olla, siis ma olen isegi väga paikselt elanud siin Tartu linna peal. Kuuldes neid möödaminevaid märkusi näe, siin ma elasin siis ja siis, ja mõeldes, et on inimesi, kes on elukohta vahetanud suisa iga aasta või semester, siis pole mul midagi vastu panna. Ühikast Suppigi kolimine võttis juba hulga närve. Ma olen tegelikult ikka väga laisk inimene, ei kipu väga rõhku panema välistele detailidele.
Tegelikult tahaks hoopis nukrutseda siin selle koha pealt, et see Narva mnt korter, kus ma hetkel asun, on ju nii ilus, aga nii käestlastud koht. See kõik siin vajaks hädasti remonti, ja kahjuks suuremat kui vaid uus tapeet seina ja värv lakke. Siin on ruumikas ja eriti meeldivad mulle need vanad aknad. Tegelikult on need varastel nõukogudeaastatel ehitatud majad ju väga väga ilusad! Vaadake kasvõi Kohtla-Järve kesklinna või Sillamäed! Ja Narva mäe majad on tõesti varase 20.sajandi korteriideaalide pikendus oma suurte tubade ja koridoridega. Miks siis miks siis ometi siin nõnda kurb seis on...
Siinkohal tahaks maailma kõigile korteriomanikele südamele panna, et ärge laske oma kortereid käest! Nad väärivad hoolt ja armastust, ükskõik siis millisest aastasajast või kümendist nad pärinevad, asugu nad villades või äärelinna agulimajades.
neljapäev, oktoober 16, 2008
Riia mu arm
Selle paarinädalase reisimehe elu lõppvaatuseks oli mul plaanitud kolmepäevane uurimisreis Riiga. Jajahh, kõlab uhkelt: käisin teadustööd tegemas. Istusin kolm päeva Riia raamatukogude vanaraamatu osakondades ja muudkui lugesin, lugesin, lugesin...
Esimesel päeval trampisin rõõmsalt Seimi vastas asuvasse rahvusraamatukokku, tegin lugejakaardi, andsin juba asjad garderoobi ära, kui siis alles avastasin, et mulle vajalik lugemissaal tehakse alles kell üks päeval lahti. Kõmpisin välja tagasi ja mõtlesin, mida peale hakata nende mõne ülejääva tunniga. Kuna raamatukogu asub Toomkiriku lähedal, ja mulle kargas pähe, et ma polegi kunagi seal käinud, seadsin sammud sinnapoole. Alustasin tegelikult Toomkiriku kõrvalt asuvast Riia linna ajaloo ja navigatsioonimuuseumist. See on kuulu järgi üks vanimaid Euroopa muuseume. Ekspositsioon oli tõesti vana, selline vanas heas nõukogude traditsioonis. Ainult inglisekeelsed seinatekstid olid paigaldatud millalgi üheksakümnendatel. Enamus infot oli siiski lätikeelne. Ent põnevaid asju sai seal sellegipoolest näha. Tõesti, neil ikka on igast ägedaid asju seal..! Mehaanilised trummarid 17.sajandist ja tonnideviisi hõbenõusid...
Ja Toomkirikus asub Salaspilsi kivipea. Siuke kummaline kivist puuslik, mingi balti paganate värk, jube äge, meenutab natuke Lõuna-Ameerika kultuuride kivijunne, ainult on natuke väiksem.
Mis kõik pani mind mõtlema sellele, et ma ei ole õieti Riias muuseumites üldse käinud. Mis põnevat neil kõik veel näiteks väliskunstimuuseumis olla võib!
Toomkirikus avastasin temaatilise vitraaži.
Kui see vasakpoolne on Gustav Adolf, siis parempoolne saab ainult olla Hermann Samson, mõtlen ma. On küll nagu tema nägu ju.
Muidu olin hoolas ja tegin tööd. Leidsin oma suureks üllatuseks, et Riia akadeemilises raamatukogus on olemas kõik asjad, mida mul tarvis on. Kui sinna kohale jõudsin (paraku alles teisel päeval), oli raamatukoguhoidja suht hämmastunud, et mul on AINULT KAKS päeva aega nende juures tööd teha. Ta paistis olevat Samsoni ekspert, mul hakkas lausa kõhe. Ilmselt on ta ainesega juba pikemalt tuttav, ka Dobreff, kes Samsoni kirjavahetusest Oxenstjernaga oma doktoritöö kirjutas, on tema juures istumas käinud. Muidu nende lugemisaal on väga ilus ja hubane, selline äärmiselt ajalooline. Brotze portree seina peal ja... vanad raamatud on ju nii soliidsed nii ehk naa. Ta kuhjas mulle kõik, mis leidis, laua peale, ja oli isegi nii vastutulelik, et lubas mul peale Lettonica saali sulgemisaega mujale kolida ja hilise õhtuni omaette nohistada.
Aga Riia! Riia on nii ilus! Ma ei saa ikka neist aru, kellele Riia ei meeldi. Seal on nii palju fantastilist arhitektuuri, ja linn ise on kuidagi orgaaniline segu vanast ja vanemast ja veidi uuemast ja päris uuest, vähemalt kesklinnas on see küll nii. Mingi majesteetlikkus läbib seda kõike. Barokseid portaale on iga nurga peal, ja juugend, loomulikult juugend... Riia on Berliini kõrval teine siuke linn, kus ma ringi jalutades mõtlen, et siin võiks mingi aeg elada.
Läti keele peaks ainult selgeks õppima, jahh.
Paldies.
laupäev, oktoober 11, 2008
Euro-trip
Mõtlesin, et mis reis see nüüd oli ja kõige õigem ongi vist nimetada seda eurotripiks, sest polnud ühest sihtkohta. Kaugemaid sihtmärke oli kaks: agora Aachenis, ja Nijmegen. Ja reisi tegelik sihtmärk oli ju hoopis Eestisse jõuda. See viimane ülesanne sai täidetud eile öösel kell pool kolm.
See, et Axel kolm päeva enne ärasõitu minu juures oli, oli tegelikult nagu sissejuhatus. Ta ei rääkinud Aachenist just eriti palju, aga sellest piisas, et mul kohale jõudes siuke mõnus "insider" tunne tekiks. Mõtlen praegu kahetsusega, et miks ma ta nõu kuulda ei võtnud ja mõne tema tuttava juurde öömajale ei läinud - reisikulud oleksid kohe hulga väiksemad olnud. Aga kõike ei tea ju ette ka näha.
Esimene poolik öö, neli tundi und. Teisipäeva varahommikul tegime diili, et mina lähen Riia bussi peale ja tema sõidab rongiga Tallinnasse. Eriti tobe manööver tegelikult: minna Aachenisse just siis, kui ainus inimene, keda ma sealt tean, külastab samal ajal Tallinnat.
Bussi peal olid veel Tiit ja ... Mihkel oleks pidanud ka olema, aga ei olnud. Ta helistas mulle ja teatas: ärkasin just üles, hoia bussi kinni! Oma ülivigases vene keeles suutsin lätlasest bussijuhile siiski selgeks teha, et jubedalt oleks 15 minutit vaja oodata. Ise kahtlesin küll sügavalt, kas nii kiiresti on võimalik bussijaama joosta, aga üllatus-üllatus, kohale ta jõudis. Milline kahtlemata meeldiv algus akadeemilisele migratsioonile Tartust Berliini!
Riias oli ilm ilus, lausa palav. Kirusin ennast, et olin nii paksult riidesse pannud. Et meil oli lennuni veel mõned tunnid aega, kasutasime võimalust ja molutasime need tunnid maha mitte lennujaamas vaid DoubleCoffee seltsis. Wifit Riias endiselt ei leia või ei saa müstilisel põhjusel kasutada. Muideks, hotellides peab maksma 1,5 Latti tunni aja interneti eest! Eestlasele täiesti mõistetamatu põhiõiguste kitsendus...
Hommikukohvile Riias järgnes lühike lennusõit ja siis juba pärastlõuna Berliinis. Vastik ilm, tuuline ja vihmane ja ma olin äkitselt väga õnnelik, et olin mantli kaasa võtnud. Pidime Wannsee kanti seiklema, et Mihkli ühikas üles leida. S-bahn Schönefeldist Wannsee'sse võttis peaaegu poolteist tundi aega. Tegelikult see oli minu süü, sest mina nõudsin, et läheksime vähemate ümberistumistega. Teistpidi oleks kiiremini jõudnud. Aga polnud hullu, sest võtme sai ka pärast kella kuut kätte. Mõtleks milline luksus! Järsku tuli mulle meelde, kuidas see kõik täpselt aasta tagasi oli olnud: samasugune rõve ilm, segadus, teadmatus, ja saksa bürokraatia, mis veeretab rahulikule kulgemisele pidevalt suuri kive teele ette. Kui meil lõpuks võti käes oli ja me ümbruskonnast süüa läksime otsima, mõtlesin omaette, et oh kui hea, et ma ei pea hetkel seda kõike ise jälle otsast alustama - sisseelamine, sotsialiseerumine etc... nädal hiljem Mihklit uuesti külastades pidin tõdema, et mõnede inimeste jaoks käib elu hoopis lihtsamalt: kui kohale saabusime, jõi ta oma ühikanaabrite tšehhi ja mehhiko poisiga parajasti lõbusalt viina (ja pudelist oli üle poole juba läinud...).
Ühikas, kus muide olla omal ajal elanud ka 68nda aasta põhitegija Rudi Dutschke nagu vietnamlasest filosoof/koristaja meile jutustas, oli igati tore. Igatahes palju toredam kui minu oma Münsteris. Väike maja, igaühel oma tuba, aga palju sotialiseerumisruumi. Telekatoa diivanile keerasin ennast selleks õhtuks magama. Nagu odav hostel, ma ütleks :) Ärkama pidin kohutavalt vara, jälle kell viis, nii et see oli siis teine unevaene öö.
Kiirustasin läbi varavarahommikuse Wannsee S-bahni peale, et õigeks ajaks kesklinna oma rongile jõuda. Kui septembri alguses piletiostmine käsil oli, mõtlesin, et kui mul on valida lennuki ja rongi vahel, siis valin igatahes rongi. On mugavam, keskkonnasäästlikum ja saab paremini magada. Ainuke viga on see, et sõit Berliinist Aachenisse kestab 7 tundi. Bis zum bitteren Ende... nagu kommenteeris vagunisaatja mu piletit kontrollides. Kahjuks sain ainult poole maad IC-ga sõita, teine pool läks RegionalExpressidega, mis on küll sama mugavad, aga rohkemate peatuste tõttu aeglasemad. Kusagil peale viiendat tundi hakkasin mõtlema, et lennuk oleks siiski vahest parem lahendus olnud... see oli siis esimene cross-country ots.
Aachen. Aachen! Aachen meenutas Münsterit: väikelinn Nordrhein-Westfalen'is, samalaadne arhitektuur, sama suur, samasugused poed ja kohvikud, samasugused bussid. Ainult Aachenis on vähem jalgrattaid. Palju-palju vähem. Rongijaamas oli väike AEGEE lauake, kus jagati infot, kuidas registration office'isse minna. Kuidagimoodi sattusin seal kõrvu ühe tüübiga, kes osutus pärast üheks AEGEE vanimaks liikmeks. Oldie nagu neid kutsutakse. Ütles, et liitus AEGEEga 1995. aastal ja koordineerib praegu vilistlasühendust. Okei, mõtlesin, hakkab peale. Tegelikult ma ei jaga ju üldse matsu, mille jaoks ma täpselt siin linnas olen.
Registration office'is valitses kaos. Palju inimesi küsivate nägudega ja väga vähe inimesi, kes vastuseid teavad. Minu nime algul osavõtjate nimekirjas ei olnudki ja see tekitas mus kerge paanika. Hetke pärast tuli siiski välja, et tegu on vaid arvutirikkega. Sain oma kaelakaardi ja muu nänni. Inimesi tuli muudkui juurde, kõik tervitasid ja hõiskasid läbisegi. Jällenägemine peale pikki aegu, uudised, üleeuroopaline klatš. Tundsin end hetkeks väga eksinuna, sest ma ei silmanud ühtki tuttavat nägu. 600 inimest, ja ma tundsin neist niigi vaid ainult kümmekonda. Ja siis nägin Tomas'i! Necesen, Tomas?! See oleks nagu eile olnud, kui me Bakuus hüvasti jätsime.
Niisiis 600 aegeekat Aachenis. Suur rahvusvaheline seltskond. Esimesel päeval linna peal ringi jalutades võis enam kui kindel olla, et seltskond suurte seljakottidega noori pole mitte lihtsalt turistid, vaid suunduvad agorale. Ma arvan, et olime väga silmatorkav seltskond. Ja kuigi ma 90% agoral toimuvast ei mõistnud, oli see ikkagi kuidagi põnev. Nagu päris poliitika, päris demokraatia! Tundsin siukseid vastuolulisi tundeid esile kerkimas, et ühelt poolt väga tahaks asjasse süveneda, et sellest kõigest rohkem aimu saada, ja teiselt poolt mingi veider vastumeelsus, soov põgeneda. Aga uudishimu loodetavasti jääb peale. Inimesed on ju nii põnevad. Ja idee ise on nii ilus. Ma usun küll, et sellest Euroopa-tasandi suhtlusruumist võib sõltuvusse sattuda... :=)
Päeval plenaaristungid, õhtul peod. Meil Kaidi ja Pilleriiniga selles mõttes ei vedanud, et olime suuremas hädas endale lasknud kolmeks ööks hosteli broneerida. Pärast tuli välja a) et hostel on tegelikult ilgelt kaugel linna piiril asuv kolmetärnihotell ja b) võimlasse oleks iga kell võinud sisse jalutada ja magama keerata. Nii et halb logistika tegi kogu Aacheni reisi veidi ebamugavaks. Pidime busside ja taksodega linna ja hotelli vahel seiklema. Samas oli meil kümme korda mugavam äraolemine! Pehmed ja puhtad voodid ning soe dušš kolme inimese peale! Saun hinna sees! Ülejäänud rahvas oli majutatud võimlatesse ja nii palju kui ma seal käisin, ei olnud need just mugavad kohad magamiseks. Serbia disko ja pooletunnine WC järjekord. Samas päevakava oli tihe, nii et magamiseks jäigi vaid kolm-neli tundi. Päeval istungid ja workshopid, õhtul öössevenivad peod, sekka kahetunnised lõuna- ja õhtusöögijärjekorrad. Mina olin õnneks ainult külaline, mitte delegaat, nii jäi mul rohkem vaba aega niisama suhelda ja ringi jõlkuda.
Aachen on tõesti kena linn, rikka ajalooga. Raekoda ja toomkirik on kahtlemata kõige ilusamad ajaloolised hooned, aga seal oli ka muudki, mida vaadata. Näiteks linna keskväljak jättis mulle väga sümpaatse mulje. Palju skulptuure, väikseid hubaseid kohvikuid, lilli. Ilus kuldne sügis on ju ka. Eriline delikatess on spetsiaalsed Aacheni piparkoogid, mida müüdi pagaripoodides kulla hinna eest. Oehh, suu hakkab vett jooksma...! Näpistasin loomulikult ka aega, et toomkirikus käia. Kuna see ehitis oli sisse astudes kuidagi hoomamatu, otsustasin, et hea oleks teha kaasa mingi giidiga ekskursioon. Enne ärasõitu siis lippasingi lõunat vahele jättes saksa pensionäridega koos loengut kuulama. Tasus ära. Huvitav oli, ja viidi kohtadesse, kuhu muidu ligi ei saa. Näiteks Karl Suure luude juurde. Ja Karl Suure trooni nägin ka! Oligi selline veider lihtne tahumatu iste nagu ajalooõpikutes pildi peal näeb. Ja oktogoon oli ka väga mõjuv. Oleks muidugi veel mõjuvam ilma võltskarolingide stiilis dekoreeringuta 19.sajandist.
Laupäevaks olin juba täiesti läbi. Lihtsalt mõte enam ei töötanud, sest selja taga oli viis järjestikust neljatunnist ööd. Mina ei tea, mõned inimesed suudavad küll nii muudkui edasi sekeldada, aga mina olin täiesti otsas. Mõtlesin, et loobun parem viimasest, laupäevasest õhtust ja ööst. Katrin lahkus juba lõuna ajal Nijmegenisse ja kuna Tomas, kes nüüd Groningenis õpib, oli ka autoga põhja suunas teele minemas, orgunnisin end tema auto peale. Tegime vahepeatuse Maastrichtis, mis on Aachenist poole tunni tee kaugusel, muu Hollandi suhtes aga väga väga kaugel lõunas. Maastricht oli väga toimekas, isegi veel hilisel laupäeva pärastlõunal. Inimesed on jõukad ja neil on palju vaba aega - mida siis muud ikka teha, kui poodelda. Tõsiselt, ma ikka imestan seda kardinaalselt mentaliteedivahet. Eesti on küll siuke materialismi pesa, aga ostujõud on nii palju väiksem, et Lääne-Euroopale nii pea järele ei jõua. Me ei poodelnud, ostsime ainult häid sooje vahvleid ja kommi, tegime tiiru ümber vanalinna ja asutasime ennast jälle minekule.
Nijmegen. Jäin sinna lõpuks kolmeks päevaks. Alguses oli küll plaan esmaspäeva hommikul ärasõitu alustada, aga asjad muudkui venisid ja venisid. Jamad autokindlustusega, pakkimine ja need neetud pesemata nõud. Pühapäev oli veel okei, sest siis käisime Baarles Martieni ema ja isa juures ja ühe ta sõbra lapse esimesel sünnipäeval. Palju pühapäevast hollandi pereidülli. Kummaline täitsa, nagu mingis haiglases hollandi pere(õudus)draamas - lõputu sotsialseerumine ja väikelinna sotsiaalsed kohustused. Aga süüa sai vähemalt hästi: vahukooretort ja lihapallid kirsikastmes. Õhtul oli Katrini hüvastijätuõhtusöök koos paari sõbraga. Indoneesia köök. Kah päris hea. Siuke hubane päevake.
Esmaspäeval sai selgeks, et ega me ikka niipea veel ei stardi. Ma poleks ehk olnudki nii tige selle pärast, kui Nijmegen oleks veidi ilusam linn ja kui mul oleks õnnestunud Sean'iga kokku saada. Aga Nijmegen on kahjuks suht igav linn ja Sean oli nädalavahetusel Haagis ja ei vastanud mu sõnumitele. Ainuke positiivne asi oli see, et ma sain ülikooli raamatukogus kopeerida endale mõned vajalikud artiklid. Mul ei olnud kopeerimiskaarti ja kahjuks oli liiga hilja seda osta ka, kassa oli kinni - ent õnneks oli seal üks kelmikas valvur, kes mulle rahus mingi (mahajäetud või kaotatud) kopeerimiskaardi andis ja millega ma oma artiklid kätte sain. Tasuta koopiad välismaa raamatukogudes ruulivad, jee!
Teisipäeval molutasin toas. Ilm oli halb, vihm ja tuul, nii et ei olnud eriti lusti ka linna peale seiklema minna. Lugesin Michel Moore'i raamatut "Dude, where is my country?", aga peale esimest peatükki see ammendas ennast ja siis ma ei suutnud enam muud teha, kui mõela selle peale, kui vihane ma olen, et ma üldse selle avantüüriga Hollandist Eestisse sõita kaasa läksin. Ma peaks ju juba varasemast teadma, et tegu on ebaefektiivselt tegutsevate inimestega! Lõpuks said nad alles kella kuueks õhtuks kõik asjad aetud ja me hakkasime Berliini poole sõitma. Jah, esimese päeva sihtmärk oli Berliin.
Õnneks on Saksamaal olemas sellised asjad nagu kiirteed, kus võib sõita nii kiiresti kui torust tuleb. See säästab aega. Võrdluseks: Saksamaa läbimiseks läks meil kuus tundi, samas kui Poola läbimiseks kulus kolm päeva. Ja peale kiirteed tundub 90 km/h kiirusepiirang täiesti mõttetu asjana. Ausalt. Palun ehitage ruttu kiirteed ka Eestisse. Ja Lätti ja Leetu ja Poolasse.
Ööbisime jälle Mihkli juures, üritades kuidagi mahtuda jälle telekaruumi lühikestele ja kitsastele diivanitele. Jube vahva ikka kui siuksed ööbimiskohad olemas on. Mihkel läks hommikul kooli, meie suundusime kesklinna. Katrin ja Martien tahtsid mingi oma sõbraga kokku saada, mina ei viitsinud ja läksin niisama uitama. Tegelikult meil oli ju jube kiire jne, aga ikka läks aega, enne kui nad oma brunch'iga ühele poole said. Mina ostsin bäckerei'ist kohvi ja olin niisama rahul. Uitasin ja otsisin ... otsisin midagi. Ikka ja jälle tabab mind see tunne, et tahaks Berliinis elada, mõnda aeg, mitte väga pikalt ehk, aga mõnda aega. See kõik tundub nii põnev ja mitmekihiline... Kahjuks mul polnud aega, et minna ja otsida seda midagi veidi kauem, näiteks mõnest galeriist. Jõudsin ainult raamatupoodi ja mõtlesi, et tahaks, tahaks lugeda. Neil on päris palju huvitavaid asju praegu edetabelis. "Feuchtgebiete" jätkuvalt, aga lisaks veel palju romaane, mis tegelevad 80ndate lõpu ja 90ndate Saksamaaga. Der Turm. Jne. Aga raamatud on kallid, raisk, eriti kui tuleb veel samal ajal mõelda, kuidas oma reisibüdžee madal hoida.
Üks asi häiris mind ka veel. See, et ma olin see pool nädalat Saksamaal, aga saksa keelt eriti rääkida ei saanud ja eriti ei kuulnud ka. Sest agoral rääkisid kõik inglise keeles, isegi sakslased. Ja üldse, kuidagi oleks tahtnud rohkem, rohkem Saksamaad! Kahju oli jälle nii ruttu ära minna.
Aga ees seisis Poola. Suur Poola. Järgmine sihtkoht oli Torun. Paraku me ei olnud osanud arvestada, et Poola teed on tõesti kohutavad. Saksa piirist Poznan'i viiv tee oli kitsas ja iga teine auto oli rekka. Kiirused oli poole madalamad kui Saksa teedel. Kiirusepiirangud niigi iga nurga peal. No mis mõttes peab maanteel järsku 40-ga sõitma?! Läks pimedaks. Ja Poola maanteed on ikka kuidagi kõhedad. Kõik need rekkad ja rekkameeste ligimeelitamiseks mõeldud maanteeäärsed ööklubid, motellid jne. Bensiinijaamas seistes lukustasime igaks juhuks ise sees istudes ka uksed. Ei või iial teada. Tõesti siuke tsivilisatsiooni lõpu tunne tuli korraks peale.
Õnneks Torun oli väga ilus ja meie võõrustaja väga lahke tütarlaps-naerupall. Siis kadus see kõhe tunne kohe ära. Jah, Torun, minge Toruni! Ilus linn Visla kaldal, pluss imehead piparkoogid. Unesco maailmakultuuripärand. Riidekapikujuline nukuteater. Kopernikuse ülikool. Kahjuks oli meil seal väga vähe aega, nii et linnaekskursioon jäi lühidaks. Ilm oli väga soe, lausa palav ja poola magusad küpsetised olid nii head.
Järgmine sihtkoht oli Vilnius, aga sinna meil polnudki määratud jõuda. Poola on ikka liiga suur. Võtsime veel mingi väiksema tee ka ja eksisime vahepeal ära. Muidu maastik oli õudsalt ilus. Kuldne sügis, poola õunad ja iga viimane kui maalapp on üles haritud. See on ikka suur kontrast Eestiga, kus maastik tegelikult niiväga erinev ei olegi ju. Meil oli kena väike piknik Krakovi vorsti ja poole küpsetistega kusagil põlluveerel. Peale seda läks aga pimedaks ja üldse hakkas õudsalt kahtlane tunduma, kas me kuhugi pärale jõuame. Vilnius on ikka pagana kaugel. Lõpuks otsustasime, et otsime parem samas tee ääres ööbimiskoha. Paik, mida läbisime, on Masuuria mereplatoo (?), mis on omamoodi loodusturismi objekt. Nii et turismi harrastamise võimalusi oli tee ääres rohkem kui küll. Leidsime mingi veidra pansionaadi, mida pidas vanamees, kes rääkis meiega saksa keeles, näitas meile tube ja oli väga innukas. Kuna me olime ilmselgelt ainsad külalised sellel ööl, ja väljas ootas ööseks lahti laskmist suur lõukoer, tekkisid paratamatud paralleelid Norman Bates'iga. Aga asi oli siiski aus. Hosteli hinna eest oli meil seal oma tuba ja puhtad käterätid ja poola televisioon. Ostsime veel poest prooviks poola õlut ja tegime mugava äraolemise.
Hommikul startisime Leedu poole. Idee Vilniusse jõuda matsime maha, selle asemel mõtlesime Kaunase ja Ristimäe peale. Kaunasesse jõudsime lõuna ajal, ilma suuremate vahejuhtumiteta. Tegime linnas väikse tiiru ja läksime lõunatama ühte leedu traditsioonilist toitu pakkuvasse restorani. Katrin ja Martien on ju söögihullud. Samamoodi nagu nemad vaatavad mind kui imelikku, kui ma tahan mingeid ajaloolisi hooneid vaatama minna, on minu meelest kohati lausa talumatu nende soov lõputult aega ja raha kulutada hea toidu peale. Aga see söögimaja oli väga armas ja pakkus tõesti head toitu. Kaunas ise mulle väga ei meeldinud. Tähendab, see on kahtlemata ilus linn, aga väga räämas. Kui seda üles vuntsida, oleks see isegi väga ilus linn, sest asub samuti suure jõe kaldal, ja meenutas seetõttu veidi Torun'i, ja ka Dresdeni vanalinna.
Leidsin seal jesuiitide gümnaasiumi hoone, mis mulle väga meeldis. Võrratu tellisarhitektuur!
Siiski oli minu meelest halb idee võtta ette ka sõit Ristimäele. See on väga äge paik, aga oli ju ilmselge, et me jõuame sinna alles kusagil sügavas pimedas. Koha leidsime üles (RoughGuide to Baltic'i juhatusel - aga muidu ärge seda raamatut usaldage, sest see väitis nt - kõige muu hulgas - et tuna fish salad on eesti keeli tuunikasalat, ja et "Viimne reliikvia" on sekskomöödia ja muusikali segu), aga see lasus täielikus pimeduses. Koht oli kahvatus kuuvalguses kõhe, suurt mitte midagi ei näinud. Katrin keeldus isegi autost välja tulemast, aga meie Martien'iga ikka tegime tiiru peale. Hämmastav ikka, kui palju riste seal on. Väiksed katavad suuri nagu rohutirtsuparved põlde.
Ja sellel ajahetkel olime me ju ikka veel Leedus! Aga vaja oli jõuda Tartusse! Algas pikk sõit. Selle viimase päeva kilometraaž oligi meil kõige kõrgem, võib-olla ka selle pärast, et ärkasime hommikul seal Poola hotellis suhteliselt vara üles ja jõudsime Tartusse alles kusagil kell pool kolm. Martien, kes terve selle aja sõitis, oli lõpuks väga läbi. Ja mina, kes ma tagapingil unelesin, samuti. Mittemidagitegemine väsitab ka jubedalt.
Niisiis selle reisi põhiline märksõna on maad mööda liikumine.
Tartu-Riia 244 km
Berliin-Aachen 635 km
Aachen-Maastricht-Nijmegen 168 km
Nijmegen-Baarle-Nijmegen 184 km
Nijmegen-Berliin 627 km
Berliin-Torun 450 km
Torun-Kaunas 512 km
Kaunas-Šiauliai 180 km
Šiauliai-Riia 130 km
Riia-Tartu 244 km
Total: 3274 km
Euroopa muusikamaitse sellel nädalal I kissed a girl and I liked it....
neljapäev, september 25, 2008
Vabanemine asjade painest II
Väike valge soe ja puhas koht, ootan sind.
esmaspäev, september 22, 2008
Magistritöö kirjutamise loomulik seisund
teisipäev, september 16, 2008
Kiri sõbrale
I wanted to tell you about the diner in the Central Station in Tallinn. I was there just a minute ago, ordering a meat piroscka and a coffee. Well, it took about 3 minutes of waiting for the coffee that was too hot to be drinken right away – and I didn't really have that much time any more, my train was to leave in less than 10 minutes. The waitress was rather inpolite, but I think she is the only one there who can speak good estonian. So better wait and not argue, I'd say. So I sat down to table in the back, behin the large beer barrels. It's this kind of a bigger table, where you can sit down without asking anyone and without paying attention who is already there. This time there was an old man drinking tea. Well, you have to pay attention anyways, because this is not a very nice place – it is opened 24/7 and every kind of people go there (although it is wrong to say so, since decent people tend to avoid the place), especially young (russian) guys who look like they have connections with the criminal world. And drunks and asocial older women and so on. It is not a very clean place and you would not like to spend a long time there. But the thing is that they have the best piroschki. They are this kind of oil-baked big buns with meat or jam in them. Russian kitchen. Very very tasty and very very fresh. You can see the group of women working in the opened kitchen, making those delicious pasteries. It is a pitty that I didn't have more time to drink my coffee. I love this place. It is somehow so real, so authentic. It is just purely functional. I came to Tallinn on Friday by train and I had an extra half an hour. I went there to have my morning coffee with a jam piroschka. Men behind me were ordering food and a beer. It was 9.10 in the morning. Sun was shining.
pühapäev, august 31, 2008
Vabanemine asjade painest I
Ühte karpi koristades leidsin sellise märgi, mis käib nagu kirjaklamber kuhugi kuuerevääri vms külge, oranži värvi. Mäletan, et ma sain selle mingi võistluse või konkursi käigus ja kuna ma olen ta kunagi Tallinnast Tartusse vedinud, pidi see olema oluline mälestusese. Miks, ei mäleta. Vaatasin, mis sinna peale on kirjutatud: Otto Juhansoo 75, 1988. Ma ei tea, kes on nimetatud härra Juhansoo, mul pole ausalt öelda õrnematki aimugi. Ma võisin olla umbes 12-13, kui ma selle märgi omanikuks sain, seega aasta oli siis 1996. Miks nad meile siukse märgi andsid, veel 8 aastat peale seda 75 juubelit?! Aga vot oli siuke komme tollal: jagada lastele märke ja kleepse lihtsalt selle pärast, et need olid märgid ja kleepsud, mis iganes seal siis tegelikult peal seisis. Ma arvan, et ma olin selle märgi üle üsna rõõmus, ma ehk isegi kandsin teda mingil ajal rinnas, mõtlemata sügavamalt järele tema tegeliku tähenduse üle.
Ma plaanisin selle plastiktüki ennemalt ära visata. Aga nüüd kui ma selle sissekande siin kirjutanud olen, jätan ta võib-olla ikkagi alles. Selle märgilisuse pärast, mille ta saab selle sissekande tõttu.
reede, august 29, 2008
Das absolute Glück
Millalgi talvel lugesin EPLi kultuuriuudiseid ja seal oli nupuke selle kohta, et Genialistide klubis esineb selline muusik. Millegipärast hakkas see mind huvitama ja ma kuulasin mõnda lugu (toredate videotega) YouTube'ist. Meeldis. Lihtsad, ja samas nii ääretult keerulised sõnad. Pärast leidsin Torsten'i riiulist albumi "Lieder vom Ende des Kapitalismus". Tõmbasin endalegi, ja seda nüüd kuulangi. Kuidagi ainuõige muusika praegusel hetkel. Mulle meeldib, et ta laulab saksa keeles. See ei ole küll mingi salakeel, aga siuke tunne on ikkagi pooleldi, et Eestis ju palju inimesi neist sõnadest aru ei saa. Mõtlen, et kuidas see kontsert siin Tartus siis peale läks. Kui keegi juhtus kuulamas käima, jagage muljeid! Ja mõtlen selle peale, kus need laulud aset leiavad, või kus neid lauldud on. Ich denke an dich.
kolmapäev, august 27, 2008
laupäev, august 23, 2008
reede, august 22, 2008
Absurdi impeerium
Lend Bakuusse startis Riiast alles südaööl, lennukis oli võimatu magada ja ajavahe tõttu jõudsime me varahommikuks kohale, mis tähendas, et üks öö jäi mul täitsa vahele. Olin hirmsasti peljanud, et äkki mu viisadokumendid ei ole piisavad – viisakutse pidin ise netist välja printima koos kõigi pitsatite ja allkirjadega – kuid kohapeal sai selgeks, et ega seal vormistusele väga suurt tähelepanu ei pöörata. Kasseeriti lihtsalt 60 euri sisse ja saadeti minema koos häguse templiga passis. Teisel pool passikontrolli leidsin oma suureks rõõmuks ühe saksa noormehe, kellel oli sama siht ja mure, mis mulgi. Meile oli öeldud, et keegi tuleb vastu, aga polnud ei kippu ega kõppu sõbralikest aseri AEGEElastest. Lennujaama ukse peal lõi meile vastu kella poole seitsmene leitsak. Väljas oli vähemalt 27 kraadi juba enne päiksetõusugi. Peale selle kuumava laine ründas meid kümmekond taksojuhti. Pareerisin nad oma kehva vene keelega, mis selleks ülesandeks polnudki nii väga kehv, öeldes, nagu üks hääletades kohatud mees oli mulle õpetanud, et „sõbrad tulevad kohe“. See pidi olema kõigi probleemide lahendus. Ja me ju tõesti lootsime, et keegi tuleb. Aga peale mõningaid telefonikõnesid ja vastamata jäetud SMSe polnud me selles enam nii kindlad. Kohtusime vahepeal sõbralike läti neidudega, kes pakkusid sõrnikuid ja ütlesid, et ka nemad ootavad mingeid asjapulki. Möödunud oli juba tund, aga ei midagi. Läti tüdrukutele tuldi vahepeal järgi, meile mitte. Lennujaamatöötajad muutusid juba kahtlustavaks. Viimaks otsustas infolaua neiuke meie murest osa saada. Et meil olid mõningad telefoninumbrid, siis tegi ta paar kõnet ja seletas meile, et peame nüüd taksoga linna sõita. Me ei saanud aru, miks, sest meile ju lubati vastu tulla, aga seletuseks öeldi, et õige mees oli autoga avarii teinud ja meil tuleb omal käel hakkama saada.
Heydar Alijevi nimeline rahvusvaheline lennujaam asub Bakuu kesklinnast üsna kaugel ja sõit linna läks meile maksma 20 euri. Maantee on tuttuus ja sarnaneb üsna sakslaste Autobahn'iga, sest see ollagi sakslaste poolt ehitatud. Samas hakkasid tee ääres silma poolikud majad, kus justkui üks nurk maha raiutud, et tee majade vahele ära mahuks. Ja nii ta hakkaski peale, see absurd ja kontrastid. Bakuu oli päikesetõusus väga ilus. Roosakad kaljud ja avarad vaated. Mul oli raske uskuda, et ma tõesti olen jõudnud sellesse imemaailma.
Neitsitorni juures lasi takso meid maha ja meid tervitas Hagani oma kehvas inglise keeles. Kell polnud veel üheksagi ja me higistasime juba nii mis kole. Me ei saanud Sebastianiga küll üldse aru, mis nüüd toimuma hakkab, aga alistusime Hagani juhatusele ja viisime oma kodinad varjule Bakuu vanalinnas asuvasse hostelisse 1000 Camels. Kui keegi kavatseb seal linnas backpack'ida, siis see on vist üks väheseid hosteleid. Otsige üles Neitsitorni läheduses asuv Meridiani hotell ja minge vasakult selle peaukse kõrvalt kitsukesse meetrilaiusesse käiku, mille lõppu on peidetud väike oaas kaheksa voodi, voolava vee, õhukonditsioneeri ja internetiühendusega. Majapidaja on väga sõbralik mees.
Et varem saabunud alles magasid ja hiljem saabujad polnud veel kohale jõudnud ja et tund oli veel väga varane, läksime otsima hommikusööki. Linn oli tühi ja päikses kiiskav. Hagani pakkus meile McDonaldsit, aga meie naeratasime viisakalt ja palusime midagi kohalikku. (On väga irooniline, et uuesti Bakuusse sattudes oli meie esimene mõte joosta McDonaldsisse, aga sellest juba hiljem.) Jalutasime veel inimtühjal kaubatänaval ringi ja ma pidin seda tahtmatult võrdlema iga teise Lääne-Euroopa linnakese ostutänavaga. Bakuu on üsna läänelik linn 19.sajandi lõpu ja 20.sajandi alguse arhitektuuriga ja hetkel aina uuenev ja kasvav. Ehitusbuum on seal täies hoos, marmoriga sillutatakse parkides teid ja Bvlgari ja Calvin Klein avavad promenaadi peal varsti oma poed Emporio Armani ja muude itaalia disainerite paleede kõrval. Järgmiseks olime tunnistajaks Bakuu igahommikusele rutiinile: politsei blokeeris korraga peatänava ja mõne minuti pärast tuhises tosina politseiauto saatel mööda kümmekond musta limusiini, millest ühes istus sees tõenäoliselt president Ilham Alijev. Meie ahhetasime, aserid kehitasid õlgu.
Esimene päev oli vürtsitatud uudse ja põnevaga. Meil seisis ees sõit Bakuust Lenkorani, mis asub 250 km kaugusel lõunas üsna Iraani piiri lähedal. Hagani organiseeris meile selleks pisikese ja igivana bussi, kuhu me oma pakkidega täpselt sisse mahtusime. See oli tõeliselt eufooriline teekond. Meid oli nüüd kokku üheksa: Elizabeth Austriast, Damien Hollandist, Veronika ja Tomaš Tšehhist, Daniel, Sebastian ja Axel Saksamaalt, viimasena liitus veel Karol Poolast. Mingeid ice-breaking-mänge me ei pidanudki mängima, sest seal kitsukeses bussis külg-külje kõrval kükitades ja Aserbaidžaani elu üle imestades lõi grupitunne juba lõkkele. Tegemist oli tõesti äärmiselt vahvate ja vaprate inimeste, mitte äpude siidinäppudega. Sest olgem ausad, ega siuksesse kohta ronimiseks peabki natuke hull olema.
Mööda kruusateed läbi poolkõrbe tuhisedes nägime paljutki elevust tekitavat. Olgu selleks siis Bakuu mereäärsed õliväljad või kõrgel mäe otsas kõrguv valge mošee, kaugel terendavad mäed, lobudikud, lehmad teel ja eluohtlikult manööverdavad autod, eikusagilt välja karanud kalamehed meetripikkuste Kaspiast püütud purikatega, arbuusihunnikud ning Heydari ja Ilhami isalikud plakatid iga linna sissesõidu ees. Mõne päeva pärast olime me selle argisusega muidugi juba harjunud ja ei kippunud enam iga teel ukerdavat lehma ja kitsekarja pildistama.
Lenkorani saabusime hilisel õhtul, teekond ise kestis kuue tunni ringis. Saime oma kotid vaevalt oma ööbimispaika ära pandud, kui meid tervitas Nahid, üks korraldajatest, kes ütles, et soovijad võivad temaga kaasa tulla aseri pulma. Seda ei lasknud me endale kaks korda öelda. Autojagu rahvast vuntsis ennast kiiresti üles. Tüdrukutele öeldi, et me võime tulla nagu me oleme (paljaste õlgade ja säärtega), aga nooremehed peaksid endale kindlasti pikad püksid jalga panema. Sel hetkel saigi selgeks huvitav asjaolu, et naisterahvad ei pea kartma liiga paljastavalt riietumist, küll aga suhtutakse palju konservatiivsemalt meeste riietusse: lühikesed püksid on vaat et tabu.
August on Aserbaidžaanis pulmakuu, see tähendab, et kõikides pulmamajades üle terve riigi toimuvad iga päev suurejoonelised pulmad, kus vähemalt 100-200 külalist. Meie organisaatorid käisid selle kahe nädala jooksul iga paari päeva tagant kellegi pulmas ja põhiorganisaator Miri pidi ise abielluma 19.augustil, kutsutud olla 600 külalist. Pulmatööstus on majandusharu. Pruutkleitide pood oli üks tihedamaid nähtusi kaubandusvõrgus, samuti oli leida tihedalt pulmade pidamiseks mõeldud pidupaleesid. Ühte sellisesse meid esimesel õhtul sõidutatigi. Saal oli väga suur ja kirjult dekoreeritud, nooremad tantsisid juba, vanemad istusid laudade ümber, kõlas kõva aseri tümakas. Meid juhiti ühte lauda, kus meid piiras kohe kümmekond aseri kirvenägu, kes olid Nahidi sõbrad. Istusime ja ahhetasime, tõesõna. Toodi veini ja teed. Teadupärast moslemid küll ei joo, aga pulmad pidid olema erand. Saime ka praktiseerida oma bussisõidu ajal omandatud aseri tantsuliigutusi – põhiline on käte liikumine, seda teevad mehed ja naised isemoodi. Pruut oli ka tantsupõrandal, koos oma sõbrannadega, ja kaks kaamerat jälitasid teda pidevalt. Üritasime ebalevalt tantsida, sest ei teadnud ju tegelikult, kuidas see käib, kas paaris või gruppidena või sootuks üksinda. Pruut oli üsna morni näoga habras naisterahvas väga tugeva meigikorra all. Mõned mehed tantsisid meie tüdrukutega, ja ka pruut tõmbas meid ringi tantsima. Hetke pärast ründas meid kolm kuldhammastega naisterahvast, kes seletasid midagi vene keeles: miks te siin olete, kes teid kutsus?! Ma kahjuks ei osanud vastata, näitasid lõpuks ainult abitult Nahidi peale. Siis nad jätsid meid rahule, aga Nahid kutsus meid loo lõppedes ära. Pärast ta seletas, et nood naised olid saanud väga armukadedaks, kuna me tantsisime nende meestega! Rohkem ta meid enam tantsima ei lubanud.
Pulm ise oli üsna läänelik. Pruut oli riietatud valgesse kleiti, samuti toodi õhtu jooksul tuntud pulmamarsi saatel suur pulmatort, mille noorpaar uhkelt lahti lõikas. Nahid seletas, et tegemist on naiste pulmaga, s.t. peamiselt on kutsutud naised; meestepulm, kuhu naistel asja ei ole, toimuvat suure alkoholitarbimise saatel muul ajal. Samas mõni aeg hiljem oli meil võimalus külastada ka külapulma ja see oli juba hoopis teistlaadne. Selles naistepulmas tõesti mehi ei olnud, isegi mitte peigmeest. Pidu toimus aga küla keskel püsti löödud telgis; kutsumata külalised, sh meie saime passida ohutust kaugusest pimeduse varjus, kuidas pruudile toodi pulmakingina lõputult käterätte.
Meie esimene ööbimiskoht oli ilmselt üsna luksuslik võrreldes keskmise aseri koduga. See oli üks neljatoaline korter suhteliselt vanas hrustšovkas, mis oli kenasti, kuigi äärmiselt kitšimaigusena renoveeritud ja sisustatud. Vaibad ja võltsantiik on märksõnad. Mina näiteks magasin tõelises printsessivoodis, kuigi pigem nagu printsess herneteral, sest korteris oli kohutavalt palav ja ööd möödusid küljelt küljele väherdes. Voolavat vett oli meil ka ainult jaopärast; mõnel hommikul ja lõpuks suisa kaheks päevaks polnud meil aga üldse vett. Joogiks see muidugi niikuinii ei kõlvanud, sest sel oli väga õline kõrvalmaik, aga selle tohutu kuumuse käes oli tõeline õnn end enne magamaminekut korraks külma veega üle lobistada. Pudelivett kulus meil väga palju, õnneks oli see odav ja seda müüdi praktiliselt iga 200 meetri peal väikestes minimarketites.
Suveülikool oli aga täielik naljanumber. Juba taotlust sisse andes oli mul pisuke kahtlus, kas see etteantud programm ikka on nii tore, kuid mul oli nii suur soov Kaukaasiasse minna, et ma olin valmis riskima. Tegelikkuses oli asi veel hullem. Programm oli väga kesine, võiks öelda isegi, et peaaegu olematu. Ainuke, millega nad hakkama said, oli söögi korraldamine, kuid praktiliselt tähendas see seda, et meie päevakava nägi ette liiklemise lõunasöögipaigast õhtusöögipaika väikese vahepeatusega teejoomiseks. Neljandaks päevaks oli meil selge, et asi on mäda ja peale paigalistumise ja „huvitavate diskussioonide“ neil muud kavas ei olegi. Olime sel päeval istunud kaks tundi lõunasöögilauas, kui Nahid küsis, kas tahame minna metsa. Muidugi vastasime jaa. „Mets“ tähendas aga pisikest mereäärset metsasalu, kuhu meile keset parkimisplatsi organiseeriti laud ja toolid, et saaksime veel tund aega niisama istuda ja oodata. Mida täpselt, me ei saanudki aru. Isegi teed ei toodud. Mere äärde ka minna ei lubatud, sest „see on ohtlik“ ja kõrvalasuva teemaja aeda palmi alla vaadet nautima meid ka ei viidud, sest „seal istub seltskond mehi, kes joovad veini“. Meie korraldajad olid äärmiselt religioossed inimesed. Nagu me aga hiljem adusime, ei tähenda religiossus veel seda, et inimene on vastutulelik ja aus. Peale seda mõistetamatud ootamist viidi meid järgmisesse kohta, Talõši mägede jalamile – istuma ja teed jooma! Mäkke ronida otse loomulikult ei tohtinud, sest „see on ohtlik“. Mul sai süda nii täis, et küsisin mu kõrval istuvalt Nahidilt teravalt, kas aserid mitte kunagi ei jaluta. Ta naeratas mõistetamatult. Seletasin talle, et kui eurooplane läheb midagi vaatama, näiteks ühte mäge, siis ta mitte ei istu mäe alla teed jooma, vaid tahab kõigepealt mäe otsa ronida. Nahid noogutas püüdlikult. Ja kui ta pärast ütles, et võime mäkke ronida, siis kalpsasime me üles nagu vasikad. Mägi ei olnud kuigi kõrge ja meie jalutuskäik kestis vaevalt 20 minutit. Kui tahtsime veidi kauemaks jääda, seletas Nahid: we have no time! See sai edaspidi tüüpvastuseks. Me võisime suvalises kohas oodata kaks tundi, aga kui me tõesti midagi ägedat leidsime, oli meil alati nautimiseks liiga vähe aega. Absurdne, kas pole. Mõtlesin, et see on ilmselt mingi kummaline kultuuriline eripära. Eestis ja Põhja-Euroopas peetakse äärmiselt ebaviisakaks, kui sa lased teisi inimesi enda järel oodata.
Õhtuti meil mingit programmi ei olnud, seega sisustasime oma aega kaardimänguga. Õpetasin teistele turakat. Hagani, kes vahelduva eduga oli korteris meie lapsehoidja, oli selle mängu suur austaja. Aserid taovad turakut aga äärmiselt kiiresti, niisiis oli tema kannatamatu õiendamine äärmiselt tüütav meie rahumeelsele strateegiamängule. „You give, give! Take, take!“ seletas ta muudkui oma vigases inglise keeles. Lauamängud on Aserbaidžaanis väga popid. Enamus mehi istub niikuinii päevad läbi kohalikes teemajades. Teejoomise kõrvale kuulub niisiis ka tabla või doomino, harvemini kaardid. Mõtlen, et kui sealses kultuuris oleks alkoholi tarvitamine rohkem levinud, oleks see riik ammugi põhja joodud.
Teemajad on huvitav nähtus. Põhimõtteliselt võib üks kõik, kuhu sa lähed, avastada mõne puu alt paar lauda plastiktoolidega. Sinna võib end siis istuma sättida ja lasta tuua mõne manati eest teed ja pähkleid-rosinaid. Mõnel pool saab ka süüa. Ühest küljest on meeldiv niimoodi lageda taeva all värskes õhus teed juua, teisalt on need majad üksteisega äravahetamiseni sarnased. Ühesõnaga: sisu on oluline, mitte väline kest. Meil kipub pigem vastupidi olema.
Söök tundus algul väga maitsev: koha peal küpsetatud leib, kebab, värske tomat, kurk, arbuus, melon, viinamarjad. Peale nädalat aega ma seda aga enam süüa ei suutnud. Isu läks lihtsalt ära, nii kui ma neid lihahunnikuid ja leiba nägin. Üks ja sama maitse kolm korda päevas. Leiba toodi alati väga palju. Tegelikult aserid suvel suurt palju ei söögi. Leib ja arbuus on siis põhilised, kuid meile korraldati iga kord ka liha ja kartulit, harvem riisi või tatart. Ma oleks teab kui palju juurde maksnud mõne keedetud köögivilja eest, aga seda anti ainult meie üksikutele taimetoitlastele. Sebastian, kes on aga suisa vegaan, oli püsti hädas. Ta toituski terve see aeg vist ainult leivast ja tomatitest. Ühel korral saime ka ülimalt maitsvat kala, kuid muidu oli toit üsna vähe varieeruv. Seega tagasi Bakuusse jõudes läksime suurima meeleheaga McDonalds'isse. Kummaline küll, aga tuleb elus siukseid himusid peale.
Minu jaoks oli loodus üsna huvitav, samas need, kes Euroopas rohkem ringi käinud, kehitasid õlgu. Lenkoran asub Kaspia mere ja Talõši mägede vahel tasasel maal. Mäed on seal suhteliselt madalad, Karol võrdles neid Poola mägedega. Mul muidugi oli põnev seal ronida, kuna ma pole varem üleüldse mägedes käinud. Suurimaks harulduseks on raudpuu, mida kasvab maailmas väga vähestes paikades ja millel on ainulaadne omadus ristuvad oksad omavahel kokku kasvatada. Mägedes on ka palju mineraal- ja ravivee allikaid. Päris tore oli Astara Istisu's Iraani piiril jalgupidi väikses kuuma veega jõekeses solberdada ja teed juua. Või siis ühe teise koha peal soojavee vanni võtta, mis mõjus mulle nagu üks mõnus saunaskäik (kuna see üritus langes samale ajale veekaoga ööbimiskohas, olime üsna õnnelikud). Samas maitsesime ka mineraalvett, mis lõhnas nagu roiskunud muna. Seda päris igapäevaselt ei tihkaks tarvitada.
Väikeseks vahelduseks suurele istumisele olid ujumiskorrad Kaspia meres. Sai vähemalt liigutada. Kaspia meri on veidi soolasem kui Läänemeri, aga muidu suht sarnane. Vesi on muidugi soojem, ja sogasem. Ja lõunamaist värvi. Lenkorani rand oli ka selle poolest huvitav, et seal oli musta värvi liiv. Jube sürr. Rannaskäik pakkus ka mõnevõrra elevust. Meile öeldi, et mehed ja naised käivad eraldi randades. Kuna meil oli kolm tüdrukut, aga mitte ühtegi naissoost saatjat, viidi meid esiteks meeste randa. Oi, me olime seal päris suur vaatamisväärsus. Samas see ei olnud ka väga häiriv. Ma kujutasin tegelikult isegi ette, et mustad mehed osutavad blondidele tüdrukutele igal sammul palju rohkem tähelepanu, kuid midagi sellist ei toimunud. Ehk oli asi selles, et meil olid oma aseri „ihukaitsjad“ olemas. Järgmisel päeval viidi meid nn „segaranda“, aga see rand sai segarannaks alles siis, kui meie sinna läksime. Ühtegi aseri naist ma rannas ei näinud.
Naised teevad Aserbaidžaanis üldse oluliselt vähem kui mehed. Teemajades istuvad mehed, tänaval jalutavad põhiliselt mehed, autosid juhivad ainult mehed, internetikohvikuid tüdrukud ei külasta. Pearättidega naisi silmasin samas väga vähe. Üks kaetud naisterahvas, Khumar, oli meie organisaatorite seas. Ta oli ka ainus inimene Lenkoranis, kes tõesti hästi inglise keelt rääkis. Tegemist oli väga aktiivse naisega, kes oli ülikoolis õppinud, reisinud, töötas rahvustelevisioonis. Ta oli samas aga tõeline ninatark ja targutaja, ja kahjuks tagantjärgi pean ka ütlema, et ilmselt inimene, kes oma positsiooni ära kasutas. Khumar jutustas, et Aserbaidžaanis on pearätti kandval naisel võimatu poliitilist karjääri teha, sest poliitika ja islam on rangelt eraldatud. Kahju muidugi, et selline eraldus tähendab inimese jaoks sundvalikut: kas üks või teine.
Nädala möödudes öeldi meile, et meid pannakse nüüd ühe teise projektiga kokku. Varsti-varsti saabuvat noored Ukrainast, Moldovast, Türgist, Gruusiast. Kui küsisime, mis me tegema hakkame, ütles Miri, et ta jagab varsti programmi laiali. Kui „varsti“ mööda sai ja me uuesti küsisime, ütles ta, et teeb seda kohe, kui printeri leiab. Printer oli aga büroos ja büroo kinni. Pidi ootama esmaspäeva. Kui küsisin, kas ta siis ütleks äkki niisama, mis me tegema hakkame, vangutas ta pead ja ütles, et ei mäleta peast. Äärmiselt kahtlane. Tegelikkuses tähendas see ilmselt seda, et neil polnudki mingit programmi välja mõeldud.
Viimasel hommikul korteris ajas Nahid meid erakordselt vara üles ja teatas, et peame oma asjad kohe kokku pakkima ja hommikust sööma, sest lahkume korterist kell 8 ja enam tagasi ei tule. Miri oli eelmisel päeval öelnud, et kolime ümber hotelli, aga et see ei toimu enne järgmist õhtut. Nahid oli äärmiselt halvas tujus ja talle vastu vaidlemine oli mõttetu. Panime siis asjad kokku ja sõime eelmisest õhtust alles jäänud leiba. Nahid, kes oli eelmisel õhtul sõpradega väljas pummeldanud, läks ise hoopis magama. Kuna meil ei paistnud kiiret olema, läksime samuti tagasi pikutama. Lõppeks saime minekuvalmis alles kusagil kella üheksa ja kümne vahel. Pakid käskis Nahid siiski korterisse jätta. Jalutasime kesklinna (peab siiski silmas pidama, et Lenkoran on rohkem küla kui linn), kus millegipärast jäime parki istuma. Pidime ootama Mirit. Aeg läks. Kui Miri tuli, kamandati meid bussi, kus me ootasime veel mõnda aega. Ja siis sõitis buss – tagasi korterisse. Kell oli umbes 11. Ma arvan, et igaüks meist tahtis Nahidile virutada. Samas oli see lihtsalt niivõrd absurdne, et kandus juba tõelisesse huumoriklassikasse.
Hotell asus linnast väljas, mingis pisikeses külas, kust Miri pärit oli ja mida asustas pool tema suguseltsi. Hotell oli see ainult nime poolest, aga see oli siiski meeldivam kui meie läppunud korter. Seal saime vähemalt õues istuda ja oksendamiseni tablat mängida. Hotelli mänedžer oli Miri sugulane, keda me omakeskis hakkasime nimetama „security person“ või mees valges, sest tema nime keegi ei mäletanud, inglise keelt ta ei rääkinud, aga ta istus kogu aeg vahetus läheduses ja hoidis meil silma peal. Mina sain temaga suheldud vigases vene keeles. Eestit ta muidugi teadis ja ütles, et Baltikum oli ainus demokraatlik piirkond Nõukogude liidus. Ei vaidle vastu.
Saabusid ka teise projekti osalised. Neid oli kuskil 15, nii et meid oli korraga kena grupp. Meil oli muidugi suur rõõm neile teatada, et ilmselt tähendab ka nende kõlava nimega projekt „Let's create the new model of youth participation“ peamiselt istumist ja teejoomist. Esimese päeva möödudes olid nad küllalt hämmeldunud, miks meile selline programm ei meeldi (olime peale hommikusööki teinud 600 m „matka“ rahvuspargi õpperajal ja seal samas kõrval teed joonud). Tuli välja, et nende projekt tähendas „non-formal communication with program countries“. See program countries tähendas aga meid, AEGEE Euroopa Liidu poolseid osalejaid. Seega avastasime oma üllatuseks, et meid kasutatakse mingi teise projekti täitmiseks. Meie ülesanne oli siis ilmselt teeklaasi taga vabas õhkkonnas ukrainlaste ja türklastega juttu vesta. Alles klar.
Umbes siis saime ka teada, et Gruusias on sõda ja piir Aserbaidžaaniga on kinni. Meie seltskonnas olid ka mõned grusiinid, kuid nemad suhtusid asjasse väga rahulikult. Esme oli juba niikuinii põgenik Abhaasiast. Ta ohkas vaid ja ütles, et ei tahaks teist korda sõjapõgenikuks saada. Aegeelaste ridadest käis aga elevuskahin läbi. Enamusel meist oli lend Bakuust, kuid olid ka mõned, kes olid plaaninud läbi Gruusia jaTürgi tagasi minna. Kuid edasiste sammude plaanimiseks oli meil vaja internetti. Paraku kehitasid korraldajad selle peale aga õlgu. Võib-olla homme. Mind ajas selline ükskõiksus väga marru.
Kui ma nüüd selle peale mõtlema hakkan, siis ma ei suudagi välja mõelda, mis me hiljem õieti tegime. Sõime, ootasime, molutasime, mängisime kaarte, käisime paar korda ujumas. Õhtud olid ka rahulikud. Üritasime vaikselt viina juua, aga viin ei ole ikka suurem asi kuuma aja jook. Vein oli üsna kohutav. Mul õnnestus kohalikust poest osta üks 2003. aasta vein, aga tolmukihi ja maitseomaduste järgi võis arvata, et vein oli see viis aastat samas ülemisel riiulil seisnud.
Ootasime pikisilmi European Night'i, aga korraldajad ainult lubasid, et homme ja homme, nii mitu päeva järjest. Lõpuks saabus hetk, kus Axel, Karol ja Damien pidid lahkumiseks valmistuma ja meil sai hing täis ning Tomaš hõikas üle õue, et tooge nüüd oma pudelid lauale. Ja sellest tuli parim pidu. Kõik läksid selle väikse anarhismipuhanguga kaasa ja kuigi kell oli hiline, kraamiti kõik kaasasolev lauale. Juttu jätkus kauemaks. Isegi laul võeti üles!
Meie programmi lõppeks teatati, et nüüd sõidame kõik koos Bakuusse, kus toimub mingi suur vabaõhu noorteüritus mererannal. Bakuusse sõit võttis meil peaaegu terve päeva. Peale kümmet päeva Lenkoranis mõjus Bakuu tõeliselt virgutavalt. Vabaõhu noorteüritus oli aga täpsemalt öeldes eriti peen pidu rannahotellis. Toit ja jook olid priid, esined mingi aseri staar ja kohal oli ainult kutsetega eliit. Pean ausalt tunnistama, et varem pole ma sellisele peole sattunud. Aga välismaalastele avanevad siin ilmas mõnedki uksed :) Esimese asjana lendasime puhvetisse, et maiustada pasta ja võileibadega. Oi, kui head need maitsesid! Peale Lõuna-Aserbaidžaani unist konservatiivsust oli see pidu tõeline hitt. Lõime tantsu ja ostsime baarist hirmkallist õlut.
Meile oli räägitud, et viimased päevad Bakuus enne ärasõitu võime me peatuda peo korraldanud noorteorganisatsiooni tühjas villas mererannal. Kõlas hästi. Peale pidu viidigi meid sinna, meie kurvastuseks asus nimetatud villa aga enam kui tunni sõidu kaugusel Bakuu kesklinnast. Villa oli siiski tõeline villa. Kitšimaiguline antiik ja vaibad on siingi märksõnad, ent lisaks veel bassein, kõrge tara ümber maja ja luksuslikud autod. Milline noorteorganisatsioon saaks endale sellist asja lubada? Villa ukse kohale olid kirjutatud ehitusaastad 1991-1993. Võib endale ette kujutada, kes ja millise raha eest sellise maja endale ehitas.
Seal villas saabus ka meie programmi tragikoomiline lõppvaatus. Meid viidi sinna, kuid hommikul ei olnud korraldajatest enam kippu ega kõppu. Meiega olid ainult Hagani ja Ali, kaks noort tüüpi, kes ei teadnud mitte millestki kunagi mitte midagi, kuid olid saanud meie headeks kaaslasteks. Kui me Miriga kontakti leida püüdsime, tuli vastuseks, et programm on nüüd läbi ja nemad enam ei vastuta. Türklaste leeri saabus meeleheide, sest neile oli lubatud reisikulude tagastamist. Tuli veel välja teisigi huvitavaid fakte korralduse köögipoole kohta. AEGEE rahvas oli kõik nagu muuseas kompunnitud selle teisi projekti nimekirja, sest sealseks eelduseks olid 28 osalejat 7 eri riigist. Selleks siis ilmselt ka meie passide koopiaid vaja oli. Veronika tegi hiljem selgeks, et Miri kui põhikorraldaja oli saanud teise projekti korraldamiseks Euroopa Nõukogult 10 tuhat Eurot. Kui arvutada, et 15 osaleja peale (aegeelased maksid ju kõik ise kinni!) läks maksimumis 100 eurot, siis panid korraldajad enda taskusse ligikaudu 8500 eurot. Arvestades, et Aserbaidžaani keskmine sissetulek on 3600 krooni kuus, on selline rahvusvaheliste projektide korraldamine ilmselt kena sissetulekuallikas.
Nii ei jäänud meil lõpuks muud üle, kui sealt villast oma jõududega jalga lasta. Keegi meist ei soovinud end enam nende meelevalda jätta. See seltskond oli tõestanud end ebaausate ja hoolimatute inimestena ja me olime kõik arvamusel, et saame omal käel paremini hakkama. Need, kes veel jäänud olid, pakkisid kõik kokku ja seiklesid kesklinna tagasi hosteli 1000 kaamelit juurde. Sealne majahärra oli tõestanud end vastutuleliku inimesena ja lootsime paigutada tema juurde vähemalt oma asjad, et siis kergema pagasiga linna avastada.
Veetsin Bakuus omal käel kokku kolm päeva. Esiteks oli meid veel kena seltskond, kellega sai Bakuu lahel lõbusõitu tehtud ja promenaadil jäätist söödud. Siis jäime ainult mina, Sebastian ja Karol. Karolil oli idee minna Kaukasusse. Kuna meil oli veel mõni päev, tundus see väga hea mõte. Paraku ei vedanud meil üleüldse linnas välja viiva transpordiga. Usaldasime ühtesid juhuslikult kohatud inglise keelt rääkivaid asereid, kes ütlesid, et neil on ka samasse minna vaja, kus meil. Nad olid küll toredad, aga äärmiselt ebapraktilised meie vaatenurgast. Nad püüdsid leida mitteametlikust maršrutkade väljumispaigast endale bussi, aga lubatud 20 minuti asemel ootasime me seal 3 tundi, kuni meie kannatus katkes. Läks pimedaks. Inimesed ümberringi kas sebisid midagi või ootasid närviliselt. Ilmselt mitte keegi ei saanud sealt seda, mida tahtis. Mind kummitas üks Kino laul. Mõtlesin, et selline siis ongi see lõunamaa värk. Pilk Aasiasse. Tekkis mingi seletamatu rännukihk.
Üritasime kaugliini bussijaamast leida Shaki'sse väljuvat bussi. Sellega olnuks muidu hea sõita, sest Bakuust Kaukasusse on mööda neid kohutavaid teid ikka 6-7 tundi. Hommikuks olnuksime kohal. Pileteid paraku ei olnud. Oli vaid mass edasi-tagasi saalivaid ja seletavaid inimesi, karjumine, hõiklemine ja veidrad hiina noored, kes müütasid oma mõttetut odavat rämpsu. Pärast sain teada, et 20.Jaanuari väljak, kus see bussijaam asus, on Bakuu kõige ohtlikum paik.
Õnneks oli meil varuplaan. Oma teel bussijaama olime täiesti juhuslikult kohanud paari AEGEElast, kes osalesid Tbilisi-Bakuu suveülikoolis ja kes soovitasid meid tulla AEGEE-Bakuu büroosse ööbima. Olime neile viisakalt „ei“ öelnud, kuid küsisime siiski igaks juhuks aadressi. Tagasi linna sõitsime metrooga. Metroo on Bakuus muide väga korralik.
Leidsime koha üles, kuid kedagi polnud kodus. Ilmselt olid nad hiljemaks välja jäänud, kuigi kell oli juba öö. Istusime maha ja ootasime. Taksod sõitsid mööda ja küsisid „No problem?“ Probleemi pole, vastasime meie. Siis avati järsku vastasmaja teisel korrusel aken. Noor tüdruk pistis pea välja ja küsis, miks me tänaval istume. Vastasime, et ootame sõpru. Aken pandi kinni. Mõne aja pärast tehti jälle lahti. Kas te süüa tahate? Jah, aga kas teil on kohta, kus magada? Akna kinni ja lahti tegemine jätkus veel kahtlustega mõnda aega. Vaatasime üles ja mõistatasime, kas meil läheb õnneks. Viimaks kutsus ta meid tuppa. Andis süüa ja tegi üles pööningule suurepärase aseme. Me olime nagu välgust tabatud. Niivõrd lahked inimesed! Olime ülimalt tänulikud kõige eest.
Bakuus kohatud aserid olid üldse kõik väga toredad. AEGEE-Baku on rohkem Euroopa vaimus. Nad olid Lenkorani tegelaste suhtes üsna skeptilised, öeldes, et see nn valitsusväline noorteorganisatsioon, mille peol me rannas osalenud olime, on hoopis valitsuse poolne ühendus. Aserbaidžaanis nii toimubki. Kõik on formaalne. Opositsiooniparteid on formaalsed, NGO'd on formaalsed. Kriitika valistuse aadressil on lubatud seni kaua, kuni sa päriselt ka midagi tegema ei hakka. Siis lõpetad vanglas.
Uitasime Bakuus, imetlesime vanalinna, sõime arbuusi. Kaks tüüpi pakkusid end vabatahtlikult giidideks ja näitasid meile vaatasmisväärsusi. Nad olid väga toredad, unistasid mõlemad Euroopasse minekust ja tundsid ilmselt head meelt sellest, et said meiega inglise keelt harjutada. Nad olid optimistlikud, kuid oli näha, et olukord ei paku neile just kuigi palju võimalusi. Hoian pöialt, et neil ikka läheks korda kuidagi maailma näha.
Mina ja Sebastian olime viimased, kes Bakuust lahkusid. Kõike teised olid juba vehkat teinud, kes Istanbuli, kes Tbilisisse, kes lennukiga Viini. On ülimalt huvitav, et Riiast üldse otselennud Bakuusse toimuvad. Tulles oli lennuk suhteliselt tühi, kuid minnes täiesti täis. Need olid ilmselt need, kes pidid loobuma Tbilisi kaudu lendamisest. Veetsime Sebastianiga Riias toreda päeva. Tema lendas Hamburgi edasi. Sõime musta leiba ja salatit ja imestasime, kui rahulik ja ratsionaalne kõik Riias on. Jahe ka. Isegi vihma sadas. Ei mingeid arbuuse ega teel uitavaid lehmi enam.
Necesen? Yaxshiam!
esmaspäev, august 18, 2008
Varsti kirjutan pikemalt.
reede, juuli 04, 2008
Sisseelamine, või vähemal koduselt tundmine ei olegi niiväga keeruline. Ei tea. Ikkagi kummaline tundub ärgata ühel hommikul üles oma mõnusas laias voodis viltuse katuse all, teha kohvi ja nuusutada õhku ja ilma ja temperatuuri üle rõduukse, ja minna sama päeval õhtul magama oma koduses väikses roosakas toas, kus kask kasvab akna all ja Vabaduse puiestee autode müra uinutab magama. Kaks hetke, ärkamine ja magamajäämine, kaks hetke, mis on osad justnagu kahest erinevast elust. Aga võib-olla ma liialdan nüüd. See on ikkagi ju minu enda elu.
Teisalt ehk vahepeatus Berliinis oli see, mis ümberhäälestusele kaasa aitas. Lahkusin hommikul Münsterist RegionalBahniga Rheine suunas, et siis seal IC peale ümber istuda. Kott oli paganama raske, aga ei tundunud õlul siiski niivõrd jube kui tulles. Ise lootsin, et ehk on trenn mu õlalihastele päriselt ka mõjunud :) Aga ma ei saanudki teada, kui palju see kaalus... igal juhul ülekilode eest maksma ei pidanud. IC oli juba Rheine juures poolenisti täis jalgpallifänne. Saksa lipp lehvis ühe akna juures ja bistroost sai ju kenasti õlut tuua, et Stimmungit hoida.
Igas peatuses tuli neid veidike juurde, kuni saabusimegi lõpuks Berliini Hauptbahnhof'i, kus igast kaarest tulijad kokku said ja ühe suure lärmava kirju ja saksa lipuvärvidesse mähitud massi moodustasid. Tõepoolest. Hauptbahnhof oli neile nagu mingi keskus.
Mina aga olin võtnud nõuks minna Gemäldegalerie'sse, et saada veel viimane doos vanemat maalikunsti. Mida ma aga ei arvestanud, oli see, et jaama pakihoidu sai 4 euro eest ära anda ainult ühe koti. Ma siis andsin ikkagi selle kõige suurema ja raskema - ent kaks teist rasket kompsu jäid mul ju ikkagi kätte. Kiirustasin siis S-bahni peale, et võimalikult ruttu Kulturforumisse jõuda, nii et võimalikult palju aega galeriis olemiseks jääks.
Ausalt - nii ei tee ma enam kunagi. Mul läks 40 minutit, et jõuda paar peatust edasi Postdamer Platzini ja sealt edasi Kulturformisse, mis on ümber nurga. Berliinis tähendab muidugi "ümber nurga" paraku oma poolekilomeetrist jooksmist. Päev oli palav, higi voolas ja kompsud olid rõvedalt rasked. Muidugi olin ma esiti jube õnnelik, et sinna üldse kohale jõudsin, ent mu entusiasm hakkas lahustuma, kui ma olin esimesed ruumid läbi käinud ja taibanud,
et minu kunstinautlemine on aeganõudev, samas kui lennukile jõudmine on sama aeganõudev ehkki oluliselt pakilisem.
Kusagil poole peal loobusin pikemalt ühe pildi ees seisatamisest ja jalutasin pooled ruumid lihtsalt läbi. Ah, Rubens, Brueghel, Ruysdael, Watteau, ja nii edasi, minust nad sinna jäid. Mõtlesin ainult, et millistest ma postkaardid kaasa ostan. Ostsingi, aga reprod on jube halvad. Watteau üks pilt oli väga ilus, aga - kust ma seda nüüd siis kodus imetlen. Ennast needes ja lubades, et edaspidi jätan endale alati vähemalt kolm tundi aega muuseumite külastamiseks
jooksin S-bahni peale tagasi, Friedrichstrasse, Hauptbahnhof, rongist maha, trepist alla, pakihoidu. Õnneks saba ei olnud, nagu Peter mind hoiatanud oli. Sikutasin koti selga ja jooksin enda meelest õige perrooni peale, aga siis sai selgeks, et see ei ole õige, sest S9 juures näitas nool kõrvale ja tablool seda ka polnud. Jooksin alla tagasi, eskalaator ka ei töödanud - ja ikka ei midagi. Täitsa lõpp. See oli juba võidujooks ajaga. Märkasin siis lõpuks jaamatöötajaid. Ma nägin vist üsna naeruväärne välja oma leemendavate palgete ja kõrge seljakotiga, mis kahe pea jagu minu kohal troonis, igatahes olid nad üsna lõbustatud. "S9 läheb just sealt perroonilt, kust te tulite iga 20 minuti järel. Kui see nii ei ole, siis tulge ja karjuge mu peale!"Ahah. Nojah, ma kindlasti ronin selle vastiku seljakotiga sealt trepist veelkord alla. Aitähh.
Seal perroonil number 15 saabus päeva kvintessents. Mu ümber olid igal pool, igas suunas liikumas valge-must-puna-kuldsed inimesed. Emotsioonid ja liikumine, igal sammul. Minejad ja tulejad. Iga nurga peal võttis keegi laulu üles ja nende hääled rullusid üle terve jaama. Lipud, lipud. Ja nii terves linnas. Mõtlesin selle peale, kuidas nad õhtul, tegelikult juba vaid mõne tunni pärast seisavad Siegessäule ja Brandenburgi värava vahel ja juubeldavad, lootes, et Saksamaa
saab lõpuks selle kauaigatsetud tiitli. Nende näod ja sihikindel võiduootus oli nakatav. Ma nii väga, nii väga olekskin tahtnud minna selle massiga, võtta kätte mõne lipu ja laulda ka So sehen die Sieger aus.
Ma ei tea, aga need fännid said mulle järsku väga armsaks.
Schönefeldi poole liikuma hakates jäi igas peatuses fänne järjest vähemaks. Eks nad kõik seal Tiergarteni kandis ju pidutsesid. Nemad läksid ühes suunas, mina hoopis teises, ja seal suunas, kuhu mina läksin, jalgapllipalavik enam midagi ei lugenud. Kui ma viimaks jaama jõudsin, terendas lennukist mahajäämine juba päriselt mul silme ees. Füüsiliselt ma enam neid pagana kotte tõsta ei jaksanud ja pidin võtma veel viimasel hetkel Kofferkuli, et üldse kuidagi kohale jõuda. Ja kui ma siis lõpuks EasyJeti terminali jõudsin, tabas mind lausa meeleheitele viiv üllatus: üks saba! Minu lennu check-in kestab veel 20 minutit ja mu ees on sada inimest, kes lähevad kõik suvalistele lendudele suvalise aja pärast. Siukest asja ei teadnud ju üldse karta. Peast käisid läbi juba mustad variandid. Mõtlesin, et hakkan lihtsalt nutma, kui nad mind lennule ei lase. Et äkki siis lasevad. Aga umbes täpselt 18.20 oligi minu kord luugi juurde minna. Andsin koti ära, mulle sooviti head lendu ja - kõik.
Turvakontrollist sain suht lihtsalt läbi, kuigi igal pool on ikka ise kombed ja see tekitab veidi segadust. Tädid rääkisid minuga inglise keeles, aga kuulasin ainult saksa keelt. Teisel
pool väravaid sain siis alles lõpuks rahulikult maha istuda. Kuulsin ümberringi eesti keelt. Otsisin veel taxfree poest endale saksa lippu, aga sain ainult selle autolipu. Saksas muidu jube popp, aga siin pole sellega midagi peale hakata. Ja siis lükati meie lend tund aega hilisemaks.
Ühesõnaga - mille jaoks siis see pagana jooksmine?!
Millegipärast masendas mind see päris kõvasti, et finaalmängu nägemise šansid järjest kahanesid. Ma mõtlesin, et see on tegelikult veel viimane võimalus kuidagi kaasa elada ja kuidagi olla veel seal, kust ma just tulin.
Finaalist nägin lõpuks ainult viimast kümmet minutit. Ja võib-olla oli isegi parem, et ma polnud Berliinis, kui nad kõik pidid kuidagi oma võidusoovi kaotusetundesse konverteerima. Milline energia raiskamine, kui aus olla. Mina istusin siis juba kodus diivani peal, ilma oma lipukeseta, sest see oli vahetult enne auto küljest ära lennanud.
Kahju ikkagi, et nad ei võitnud.
Ja niimoodi mu seiklus otsa saigi, diivani peal lösutades ja telekat vahtides.
pühapäev, juuni 29, 2008
Mõtlesin, et tänane õhtu tuleb väga igav ja üksildane, aga hommikust peale on olnud igasugu asju korraldada, et polegi saanud eriti niisama passida. Kell on juba öö, ja ma võiks veel jätkata, aga jätan mõned asjad hommikuks. Kui päike paistab ja linnud laulavad ja pea on ehk veidi selgem kui nüüd.
Ja ma olengi inimene, kes üksinda lõbustusparki läheb.
laupäev, juuni 28, 2008
Ja - also. Mehr trauriger kann es nicht werden. Es ist nicht wirklich traurig, aber ich fühle schon einbischen pflichtigt ein wenig zu weinen. Ja. - es ist einfach so. Man kann nichts dagegen. Alldas, was noch hier bleibt - und all das, was noch vor mir steht. Und - all diese namenlose Gefühle, die sich vermischen zu einem blöden Kummer - oder Sorge, oder Leid. Wie das dann immer noch heisst. Boah.
Soldier Jane. Dont' be afraid.
reede, juuni 27, 2008
Have a nice life!
Nüüd ongi siis see faas kätte jõudnud, kus endale sellise lause ütlemist lubada võib. Kummaline, naljakas, aga väga eluline.
Jätsime Peteriga täna hüvasti. Kuidagi... niimoodi, nagu polekski see mingi väga suur hüvastijätt, vaid pigem siuke üsna väike, nagu kohtuks me kohe jälle varsti Stammtischis või KaBu's või lihtsalt suvaliselt ühe või teise nurga peal. Käisime Altes Gasthaus Leve's söömas. Peter vabandas, et on seal ainult paar korda olnud ja ei tunne veel menüüd eriti hästi, aga et kõik on hea. Ta tunneb juba vist kõiki Münsteri restorane ja nende kvaliteedi- ja hinnataset. Jah, austria elamiskultuur. Aga westfaali toit on väga eestilik. Sõin kodutehtud verivorsti (mis tegelikult oli verikäkk) kartulipudru ja hapukapsaga. Väga-väga kodune. Sülti oleks võinud ka süüa. Nii et ju eesti kokakunsti juured siin Westfaalis peituvadki. Aga samas selle võrra tõusis minu usk eesti toitu, sest seal menüüs oli ka igast siuksed kahtlaseid liha-taime ja muid roogasid, verd ja sisikonda ja kõrneid ja rasva ja muud siukest. Ja kartulit ka. Ma olen muidu eesti köögi kohta suurem jagu ajast mõelnud, et elusees mingi väljamaalane keedukartulit ja sülti suure heameelega sööma ei hakkaks, aga see arvamus vajab ekspertiisi. Jagasin Peterile "Sinimaniseele" plaadi ka kui argliku katse tutvustada meie barbarlikku eesti kultuuri. Ma ei usu, et ta seda kunagi suure naudinguga kuulama hakkab, aga nohh... mine tea.
Siis väntasime Gievenbecki ja kutsusime vastatikku teineteist külla ja siis oligi kõik. Ta sõidab Viini oma sõprade ordinatsioonile kaasa elama, nii et ta täna õhtal ei tulegi. Vat siis, siuke lugu siis minu naabrimehega.
neljapäev, juuni 26, 2008
Jee, Saksamaa võitis!
Heidiga oli tore koos vaadata, sest ta oli just samal hommikul tulnud Šveitsist - olles seal Berni staadionil olnud kolm nädalat UEFA vabatahtlik! Näitas oma uhket kaelakaarti ja jutustas, kuidas ta Hollandi meeskonna mänge vaatas ja pressikonverentsid kaasa tegi. Jessake, see võis ikka äge olla. Ehh, niimoodi poole silmaga mingit vildakat ekraani vahtida on ilmselge tagasiminek päriselt staadionil pressitribüünil olemise kõrval. Siit niisiis idee tõelistele jalkafännidele: enne järgmist EM-i tuleb kandideerida vabatahtlikuks. Äkki õnnestub ja saabki omal nahal kogu selle palagani kaasa teha.
Heidil oli Saksa lipp ka kaasas nagu korralikule fännile kohane ja nii me siis seal sellega ringi hüppasime. Suurt midagi ei näinud ega kuulnud, aga sai vähemalt kaasa laulda ja karjuda. Ja kui võit saabus, siis terve see Aasee äärne tee ja ristmik oli täis hordidena ringi väntavaid fänne ja tuututavaid autosid, mille akendest rippusid välja lippe lehvitavad fännid. Melu ei vaibu ilmselt nii pea, finaalipääs on ju ikkagi... oeh.
Ja seda ma arvasin, et nad finaali pääsevad. Lennukipilet sai ikka täiesti-täiesti valeks päevaks võetud. Oleks ikka pidanud esmaspäevaks ostma. Nüüd ma ehk ei näegi mängu - ja vor allem - Tallinnas kusagil pisikesest telekast palli taga ajavaid mehi vaadata ei ole ikka üldse nii äge, kui koos sadade fännidega kusagil vabas õhus juubeldada. Ma ei ole üldse suur jalgpallisõber, aga tänane õhtu oli igatahes kaasahaarav.
Türklastega on ka kõik rahulik. Eelmise Türgi mängu järgsel päeval oli meil siin üks ootamatult mahapõlenud türgi pitsabaar, aga et me elame siiski Münsteris, siis pakun, et tuli sai alguse ümberläinud küünlast :)
Ja ühe huvitava asja avastasin veel. Chameria albaanlased on leidnud hea nipi, kuidas endale võimalikult palju tähelepanu tõmmata. Kuna ma ju ühtki väravat üksikasjalikult oma silmaga ei näinud (nii kui värav tuli, kargasid kõik mu ees püsti ja nii ei näinud kordustki), proovisin YouTube's midagi leida. Seal on juba praegu üleval väga palju videosid pealkirjaga Germany-Turkey-Semi-finalis-Highlights, ainult et õige mängu asemel on mingi suvaline mäng ja ekraanile ilmub tekst: I'm sorry, but the world needs to know the truth...
kolmapäev, juuni 25, 2008
Eile näiteks tutvusin Erasmuse peol ühe saksa noormehega, kelle hüüdnimi oli Lihakarn. Mitte lihtsalt, aga eesti keeles. Tuli välja, et ta oli kusagil maailmas (kus täpselt, see läks mu peolärmis kõrvust mööda) kohtunud mingite Tallinna AEGEE tüüpidega, kes ühel hetkel otsustasid teda just nii kutsuma hakata. Jah, ma tõesti tahaks teada, mis asjaoludel... peale selle teadis ta väga hästi õllekõrvast väljendit Tervis sulle, seks mulle. Kui ma märtsis Tartus olin, siis sai selgeks, et ka kõik erasmuslased Tartus (aga võib-olla Tallinnaski) teavad seda lauset hästi. Amusing. Aga eestlased ju ei kasuta seda...?!
Leiutasime ka uusi tantsusamme. Tantsige edaspidi näiteks ameteid: pitsakokk, kirjakandja, lüpsja...
Enne kuut hakkasid esimesed fännid juba kogunema. Noh, miks mitte, tuleb ju ennast enne mängu ikka õigesse meeleolusse juua. Mul ei ole üldse meeleolu, aga tänast mängu tahaks küll näha, ja mitte oma kodutelekast. Kahju ainult, et mul ei ole midagi, millega ennast saksa jalgpallifänniks maskeerida...
esmaspäev, juuni 23, 2008
Kallis EPL! Kirjutage ikka riigipühadel ka uudiseid, nii et ükskikud väliseestlased ennast nii äralõigatult ei tunneks!
Selles võib siis välja lugeda, et mina istun jaanipäeval kodus. Aga häid pühi kõigile!
pühapäev, juuni 22, 2008
Rohkem kunsti!
Ludger tom Ring noorem (1522-1584)
Käisin hommikupoole viimaks Landesmuseumi püsikogu vaatamas. Ah, appi! Nii äge! Ma jõudsin (ja tahtsin) läbi käia ainult keskaja ja renessansi/baroki, aga ikkagi võttis see mul mingine kolm tundi aega. Mingeid suuri ja tuntud nimesid ei olnud - aga kellele neid veel vaja on! Lihtsalt hämmastavalt ägedalt palju keskaegseid maale on neil siin ja siis veel päris hea hulk kohalikku, madalamaadest mõjutatud kunsti, ja Madalmaade kunstnikke muidu ka. Ma olin vist selle kolme tunni jooksul üks kolmest küljastajast, kes neilt läbi käis. Heh, ja ma olin põhjalik. Uahh, kõik need värvid ja detailid ja... hulluks võib minna - ma tahan ka neid pilte endale seina peale! Lihtsalt niivõrd ilusaid ja peeneid asju sai näha.
Hermann tom Ring (1520-1597)
Te vaatate seda ülemist pilti ja mõtlete, et noh, kaks tüdrukut. Aga mina vaatan seda pilti ja ma näen hoopis säravamaid värve kui siin, abiellumiseks valmis seatud elusuuruseid kaunitare, keda isa vaatab vasakult poolt üle oma abikaasa musta riietatud kuju (vanemad on ära lõigatud). Mõnikord teevad reprod pilte paremaks kui nad on, aga mõnikord ei saa ükski repro originaali värvide erksusele pihta. Kunstnik on muideks münsterlane. Huvitav, kas ta oli siis ka kohal, kui siin Uus Jerusalemm välja kuulutati...
Mis mulle veel silma hakkab on see, et Cranachi (või tema töökoja) pilte jätkub igasse muuseumisse. Münsterist Kadrioruni.
laupäev, juuni 21, 2008
Kui koju jõudsin, siis tuli korterinaaber ukse taha vinguma, et miks ma kööki ei korista. Hm, enda meelest ma olen juba viimased nädal aega selle eest hea seisnud, et see korras oleks. Üldse ma ei saa tegelikult aru, mis moodi see süsteem meil siin toimima peaks. See korraldus, mille nad mulle algul lahti seletasid, pole mu silma järgi küll seni toiminud. Peale selle ma ei saa aru, miks peab oma naabritega suhtlema riputades üles noomivaid sildikesi. See oli eile nagu heas õudusfilmis: lähen pissile ja kui poti pealt püsti tõusen, on korraga peeglis mu selja taga suur wc-harja pilt!
Ah jah, WG-Leben...
reede, juuni 20, 2008
Vanameestega kohvitamas
Kaks nädalat tagasi suutsin viimaks ennast kokku võtta ja organiseerida kohtumise Prof Rüss'iga, kellele mul oli vaja edasi anda Forschungen'ide eelmise aasta number ja palavad tervitused Tartust. Kui ma talle siis lõpuks sinna kabinetti külla läksin, palus ta mul istuda ja heietas pool tundi mõtteid selle üle, kuidas ta teeb uurimistööd oma naise esivanemast, kes tegeles klaasitootmisega Meleskis. See Forschungsbericht kaldus tal kangesti nostalgitsemise poole. Mina kuulasin, naeratasin ja noogutasin. Siis aga pistis pea ukse vahelt sisse üks üliõpilane, kes tuli Sprechstude'sse ja ma olin sunnitud lahkuma. Enne tahtis ta mind veel oma juurde kuhugi Westfali külla kutsuda, aga ma ütlesin viisakalt "ei", sest ausaltöelda ei meelita mind mõte prohvessooride ja nende naistega pühal laupäeva õhtal kusagil pärapõrgus videvikku pidada. Aega niigi vähe. Aga kui ta mind lõunale kutsus, siis ei saand muidugi "ei" öelda. Ega poleks tahtnudki, ta ju lubas välja teha :D
Hah, aga kahe nädala möödudes neljapäeval, ehk siis eile, võttis ta kellegi teadusliku kaastöötaja kah kaasa ja see tegi ettepaneku minna mensasse sööma. Professorihärra kergitas kulme ja sõnas, et ta polegi seal varem käinud, hehehee. Läksime siis Bispinghofi, kus on meile kõige lähem suur mensa. "Ärge muretsege, võtke aga mida soovite!" lausus ta siis mulle, kui kandikute järgi läksime. Tjah, nagu oleks mensa just see koht, kus ma tavaliselt endale midagi lubada ei saa... Kõht oli tühi küll, kuigi ärevusest ajab mul pea alati iiveldama. Mõtlesin siis, et võtan ainult salati... aga kui salat taldrikul oli, siis nägi see jube nadi välja... nii et mõtlesin, et võtan siis selle köögiviljarulli ka... aga see on ainult koos kastme ja ilma milletagi... nii on ju ka imelik, nii et peaks ikka riisi ka juurde võtma. Nii sai aga kandlik täis ja Rüss imestas: kas Te suudate selle tõesti kõik ära süüa?! ehh, no mis ma selle peale siis ütlema pean?! Lõppeks kui talt mensakaarti küsiti (sest maksmine käib kaardiga), tegi ta suured silmad ja vaene teaduslik kaastööline pidi talle appi tõttama. Ja mina järasin kangelaslikult kuiva riisi, kinnistades vist kujutluspilti vaesest ja näljasest tudengist...
Tuli välja, et teaduslik kaastööline on Riias elanud, professor ise Tartus (sealt muidugi see kontaktki), aga et nad mõlemad on Venemaa ajaloo alal tegutsevad, siis muidugi oli teemaks ikka jälle Eesti ja venelased. Nagu alati. Kui keegi üldse midagi Eestist teab, siis seda, et meil on venelased.
Aga nemad vähemalt teavad midagi. Arndt ei teadnud üldse midagi ja esimene küsimus oli: kas te olete Euroopa Liidus? Jah, juba tervelt neli aastat! Aga see oli juba veebruaris, see küsimus. Täna sain temaga Landesmuseumi kohvikus kokku, sest tema tavaline kohvikohtumispaik Fürstenberghausi vastas lõhuti maha või veeti minema vms. Ladusin siis talle ette, et vahepeal on asjad väga segaseks läinud ja üldse ei saa enam aru, kuhu poole liikuma peaks. Esitasin mingeid suht suvalisi küsimusi, sest tegelikult - ma ei oska asjale isegi konstruktiivsete küsimuste kaudu enam läheneda. Ta vastas kannatlikult ja andis mingeid viiteid ka, aga lõpuks võttis asja ikka karmilt aga ausalt kokku: teil on huvitavad ideed, aga magistritöö jaoks on vaja leida midagi selgemat, muuga võite doktorantuuris edasi tegeleda!
Ehh, seda ma olen juba varemgi kuulnud... juba siis, kui ma bakat kirjutasin... oeh, no ma tean tegelikult isegi, et sellises plaanis ei ole asjal mingit jumet. Allikad, ikka need allikad! Kontseptsioonid võib tulevasteks aegadeks jätta...