Vitali üritab juba kolm nädalat belglasi sauna meelitada, aga Jakobil ja Lievenil on pidevalt midagi ees, sest nad õpivad kogu aeg. Mitte ei saa aru. Mingid tublid või?! Aga siis peale kogu seda arutamist sai ta lõpuks nendega läbi räägitud, et see pühapäev lähme sauna. Jakob ja Lieven vist ei olnud tõesti kordagi käinud, aga meie Vitaliga igatsesime niisama sauna sooja embuse järgi... Carolyn ütles viisakalt ei ja Sean otsustas haigeks jääda. Nii et mina ja kolm poissi läksime siis sauna.
Pro Vital oli igatahes parem valik kui West Sauna, kuhu ma eelmise aasta lõpul minna tahtsin. Hind on sama - 10 euri - , aga Pro Vitalis oli ehtne saunamaailm. Enne lugesin veel nende kodulehelt mingeid põnevaid juhiseid sauna kohta. Päris totakas tegelikult, saksa ordnung lööb ka saunaskäimisel selgelt välja: olemas oli lausa juhis, mida mis järjekorras ja kui kaua teha tuleb. Umbes nii, et võtke enne sauna minekut 10 minutit jalavanni 40 kraadises vees jms. Ja veel, mis täpselt kaasa tuleb võtta. Mulle jätab see mulje, et saun on isakslaste jaoks kka veel nagu üks müstikaga looritatud asutus!
Tegelikult on alati suurim müstika ja põnevusmoment sauna juures see inimlik aspekt, et kas nüüd tuleb segasaun või ei, rätikuteta või ei jms. Igal seltskonnal on ju omad reeglid. Ja ilmselt igal asutusel oma reeglid. Ma mäletan, kuidas me üleeelmisel aastavahetusel Karuskosel väljamaalastele eesti saunakultuuri tutvustada üritasime. Olgugi, et saunas ja väljas oli täiesti hämar, keeldus mõned blondid kaunitarid oma trikoosid (!) seljast võtmast ka siis, kui me ise neile head eeskuju näitasime. Või kasvõi see, et alati kui tuleb siin eesti saunast juttu, siis tehakse suuri silmi, et mis, te käite kõik segamini koos saunas või?!
Nojah, meile anti igatahes neli võtit, mis viisid meid kõiki ühte ja samasse riietus- ja duširuumi, kus oli juba ees küllalt palju paljaid saksa vanamehi. Et siis niimoodi. No okei.
Ma ei ole Eestis kunagi üheski päris kommertsiaalses sauna-asutuses käinud, seega ma ei tea, kuidas Eestis siuksel puhul asjad käivad, aga kui nüüd järgi mõelda, siis on see igati loogiline, sest kui kõik üheskoos on, ei pea ehitama kahte eraldi tiiba meestele ja naistele ja saunast saab ühekorraga väga sotsiaalne element. Meid ootas ees suur puhkeruum, terrass, neli sauna, bassein, mullivann, lamamistoolid. Super.
Saun oli muidu ise täitsa hea, kuigi mulle tundub kergelt ebapraktiline see, et leilisaunas visati leili ainult igal täistunnil. Kella kuue ajal magasin ma selle maha ja kella seitsme ajal oleksin äärepealt liigselt kiirustades libedal põrandal pikali kukkunud, kui nägin, et uksele seatakse silti: Leil, palun mitte siseneda! Siis seisis seal üks mees, valas väga ettevaatlikult vett kividele ja kukkus peale seda käterätikutega inimestele kuuma õhku näkku lehvitama. Mis oli isegi omamoodi mõnus. Igas saunas olid seintel väiksed liivakellad. Milleks? Sest iga saunakord peaks nende teadusliku seletuse järgi kestma 15 minutit, ja nii saab liivakella sättida just selle aja jälgimiseks. Mina pidasin vist esimene kord päris värskena vastu 10 minutit, aga see jäi ka mu saavutuseks.
Veidi ebaselgeks jäi mulle saunruum, kus ei olnud eriti soe, nii 60 kraadi, aga laetuli vaheldus aeglaselt punasest roheliseks, rohelisest kollaseks, kollasest siniseks. Any ideas?
Ahh, aga nüüd tunnen ennast tõesti palju paremini kui ennemalt. Tasus ikka ära!
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar